Bučkin kotek - Forum namenjen prijetnemu druženju
Pogosta vprašanjaIščiSeznam članovSkupine uporabnikov Registriraj se
Tvoj profilZasebna sporočila Prijava




Nadležne žuželke

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Bučkin kotek Seznam forumov -> Živalski svet
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25607
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 26 Sep 2011 15:40    Naslov sporočila: Nadležne žuželke Odgovori s citatom



Naravni načini za odganjanje komarjev


Komarje privlači predvsem telesni vonj ljudi, zato ga moramo za preprečevanje njihovih pikov čimbolj prikriti. Pri tem nam lahko pomagajo:

- Česen:
Kot dobro vemo, ima česen zelo močan vonj, ki ga komarji ne marajo. Učinkovit je, če ga jemo, ali pa če se z njim namažemo po koži (kar pa zna odgnati tudi kakšnega človeka).

- Zelišča:
Za odganjanje komarjev si lahko pomagamo tudi z zelišči. Liste mete, timijana ali bazilike zalijemo z vrelo vodo, poparek pa ohladimo in shranimo v stekleničko z razpršilom ter ga nato uporabljamo namesto repelenta.

- Začimbe:
Močno začinjena hrana je prav tako izvrsten naravni način za odganjanje komarjev. V državah s tropskim podnebjem med drugim tudi zaradi tega jedo tako močno začinjeno hrano.
Če tvoje brbončice prenesejo pikantno hrano, jo torej kar pogumno začini s čilijem.

- Eterična olja:
Proti komarjem naj bi bila izjemno učinkovita eterična olja čajevca, cedre, evkaliptusa ali cimeta. Z njimi lahko odišavimo prostor ali pa jih nanesemo neposredno na kožo - pred tem jih razredčimo z nekaj vode.

- Limona, citronka, limonina trava:
Tudi kisel vonj citrusov odganja komarje, pri čemer velja isto kot pri eteričnih oljih - z vonjem citrusov lahko odišaviš prostor, ali pa sebe.

- Ognjič in rožmarin:
Če v cvetličnih lončkih v stanovanju posadiš ognjič, sivko ali rožmarin, bodo komarji ostali daleč stran.

- Petrolejska lučka ...
... napolnjena s petrolejem s citronello, jih odganja v radiu 1.5 m


Naravni načini za blaženje komarjevih pikov

- Led:
Za blaženje vnetja, srbečice in morebitne otekline zaradi pika komarja pomaga ledeni obkladek.

- Vročina:
Po drugi strani pa je za blaženje komarjevega pika izredno učinkovita vročina, saj iz pika izvleče histamin. Mesto komarjevega pika polij z vročim voskom, ali pa nanj položi žlico, ki jo prej nekaj časa držiš pod vročo vodo - le pazi, da ne bo prevroča, da se ne bi na mestu pika pojavile še opekline.

- Aloe vera:
Čudežni zdravilni učinki aloe vere so koristni tudi pri odpravljanju neželenih posledic komarjevega pika. Uporabiš lahko svežo rastlino, ali pa gel.

- Bananin olupek:
Z notranjostjo bananinega olupka namaži mesto pika, in kmalu bo bolje. Zdravilo bo še bolj učinkovito, če olupek prej za nekaj časa shraniš v zamrzovalniku.

- Čebula, česen in limona:
Ta živila niso dobra le za odganjanje komarjev, temveč tudi za blaženje komarjevih pikov. Ker so naravni antibiotiki, je zelo učinkovito, če z njimi (ali z njihovim sokom) namažeš mesto komarjevega pika.

Vir: elektronska pošta

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MArJeticA
sredinček


Pridružen/-a: 23.03. 2012, 14:48
Prispevkov: 149

PrispevekObjavljeno: 23 Mar 2012 15:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, čas komarjev se vztrajno bliža Very Happy in tudi klopov. Sama sem se šla ravno zdaj cepit proti klopnemu meningitisu.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25607
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 23 Mar 2012 19:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smile Sem ravno ugotavljala, da bo pred balkonska vrata spet treba obesiti dolge, široke trakove, da muhe ne bodo mogle v sobo Very Happy, mucka bosta pa vseeno lahko hodila noter in ven Cool. Na oknih imam pa itak že mrežo proti komarjem, tako da se zjutraj ne zbujam več vsa popikana Laughing

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MArJeticA
sredinček


Pridružen/-a: 23.03. 2012, 14:48
Prispevkov: 149

PrispevekObjavljeno: 23 Mar 2012 19:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja ja, tile trakovi marsikatero muho ulovijo. Pa tudi kakšna MArJeticA se vanje ulovi, če je premalo previdna Razz Pri nas doma pa nimamo mrež. Nimamo pa takih težav z muhami kot npr pri fantu (kmetija). Tam je poleti muh .... še in še + komarji. A se ga ne da prepričati, da bi namestil mreže Shocked Sad Saj, če sem jaz zraven tako grejo vsi komarji name Razz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SONCE
študent


Pridružen/-a: 28.09. 2011, 18:56
Prispevkov: 2103
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 26 Jul 2012 14:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



KORISTNE ŽIVALI

Številne žuželke in druge vrtne živali, ki se prehranjujejo z rastlinskimi škodljivci, morda niso dovolj močne, da bi preprečile škodo, ki jo naredijo ti škodljivci, zlasti v zanje ugodnih vremenskih razmerah. Vsekakor pa jim preprečujejo, da bi se preveč razmnožili.

STONOGE najdemo pod kamni in različnimi lesnimi odpadki, sicer pa živijo v zgornji plasti tal. Mnoge med njimi so v vrtu koristne, aktivne pa so ponoči, ko plenijo množico majhnih talnih škodljivcev in njihovih jajčec.
PIKAPOLONICE se hranijo s kaparji, pršicami ter drugimi škodljivimi žuželkami, večini vrst pa so najljubše uši. Pikapolonice se med seboj razlikujejo po barvi pokrovk in pik ter po številu pik na pokrovkah. Glede slednjega pa so nekatere tudi bolj koristne od drugih.
Ličinke pikapolonic niso tako opazne kot odrasle živali, so pa prav tako pomembni uničevalci uši in drugih škodljivih žuželk. Ličinka pikapolonice lahko, preden se zabubi, pojé od 200 do 400 uši.
JEŽ se hrani s črvi, polži in žuželkami, v glavnem hrošči. Če nas v vrtu obišče jež, ga bodimo veseli in mu preskrbimo tudi zavetje, kjer bo v hladnih mesecih prezimil.
DROZG ima rad polže, s katerimi se prehranjuje tako, da polževo hišico razbije z udarjanjem ob kamen. Pogosto ima izbrane prav določene kamne, ki jih spoznamo po tem, da so obdani z razbitimi polžjimi hišicami.
KRASTAČA je v glavnem aktivna zvečer in ponoči, ko se prehranjuje s polži, različnimi žuželkami, pajki in črvi. V vrtu ali okolici potrebuje mlako, v kateri se spomladi razmnožuje, poleti pa jo najdemo tudi v bolj oddaljenih delih vrta.

Mr. Green Twisted Evil

VIR: Revija Vzajemna - julij-avgust 2012 (besedilo: Andreja Tomšič)



SONCE Cool

_________________
PRIJATELJ JE SONCE, KI NIKOLI NE ZAIDE!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25607
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 29 Jul 2012 14:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.
. . . . . . rogač . . . . . . . . . . . . samica rogača . . . . . .


. .
. . . . . alpski kozliček . . . . . . . . . . bukov kozliček . . . . . . . . . hrastov kozliček . . . . .


Ste morda videli kakega od teh hroščev?
Sporočite na www.sporocivrsto.si.

Spet je pravi čas, ko nas v preživljanju prostega časa v naravi ali okoli našega doma lahko preseneti kakšen izmed štirih vrst lažje prepoznavnih ogroženih hroščev: rogač, alpski kozliček, bukov kozliček in hrastov kozliček.

Vrste hroščev, za katere zbiramo podatke, so na spremembe v svojem življenjskem okolju občutljive in so pokazatelj naravnega stanja gozdov. Zato je pomembno, da o njihovem pojavljanju zberemo čim več podatkov. Ker so te štiri vrste razmeroma lahko prepoznavne, lahko k poznavanju razširjenosti pripomorejo vsi ljubitelji narave.

Vsi našteti hrošči imajo širši, evropski naravovarstveni pomen, saj so navedeni na seznamu redkih in ogroženih živalskih vrst »Natura 2000«. V Evropi so ponekod že izginili, saj so se zaradi gospodarjenja zelo spremenile razmere v gozdovih. Vsi so odvisni od ohranjanja naravnega ravnovesja v gozdu z dovolj odmrlega in poškodovanega lesa v gozdu, ki ga je v intenzivno izkoriščanem gozdu vedno manj. Najdemo jih praviloma v avtohtonih bukovih ali hrastovih gozdovih.

Da bi zbiranje podatkov poenostavili in obenem javnosti omogočili vpogled vanje, smo lani prvič zbirali podatke preko spletne strani www.sporocivrsto.si, kjer lahko svojo najdbo vpišete tudi sami. Navodila so enostavna in dosegljiva na tej spletni strani. Za zanesljivost vaše najdbe oz. opažanja je potrebno v obrazec vpisati podatke, ki so dosegljivi le administratorju, in iz vašega računalnika naložiti fotografijo, ki je lahko posneta tudi z mobilnim telefonom.

Za vaš vpis in prispevek k ohranjanju teh zanimivih vrst hroščev se vam vnaprej zahvaljujemo. Veseli bomo, če boste informacijo o možnosti vnosa podatkov o štirih vrstah hroščev povedali tudi vašim znancem in prijateljem. Z boljšim poznavanjem teh kazalcev naravnega ravnovesja v gozdovih bomo v prihodnje znali bolje usmerjati rabo prostora in naravnih virov.

V kolikor nimate možnosti podatkov vpisati na spletni strani, lahko podatek o pojavljanju, vključno s fotografijo, sporočite tudi na elektronski naslov: martin.vernik@zrsvn.si, ali pokličete na tel. št. 02/ 333 13 75 (Martin Vernik).

Vir: http://www.zrsvn.si/sl/informacija.asp?id_meta_type=54&id_informacija=476

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Bučkin kotek Seznam forumov -> Živalski svet Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Lavish phpBB Template by Skaidon.co.uk
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group