Bučkin kotek - Forum namenjen prijetnemu druženju
Pogosta vprašanjaIščiSeznam članovSkupine uporabnikov Registriraj se
Tvoj profilZasebna sporočila Prijava




ZDRAVILNE RASTLINE
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Bučkin kotek Seznam forumov -> Rastlinski svet
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 14:52    Naslov sporočila: ZDRAVILNE RASTLINE Odgovori s citatom



Žajbelj zdravi od A do Ž


Žajbelj je hvaležno zelišče, ki so ga cenili že v davnini. Na neki zdravniški šoli v Salernu je celo pisalo ''Zakaj naj bi umrl človek, ki mu na vrtu raste žajbelj?''
Začnimo z zanimivostjo, ki je tako prikupna, da se mora čim prej zapisati. Žajbelj je nekoč služil kot ljubezenski urok. V žajbljev list je bilo treba napraviti tri luknje in potegniti skozi njih svoje lase ter lase svoje izvoljenke. Nato so ga zakopali pod prag dekletove hiše, dekle pa se je čez noč zaljubilo v vas.
Žajbljeva domovina je Sredozemlje, od koder so ga zanesli po vsem svetu. Njegovo latinsko ime Salvia izhaja iz besede 'salvus', ki pomeni 'zdrav', kar kaže, da je bil zelo cenjen že pri Rimljanih, ki so ga nadvse častili.
Pred nabiranjem so se oblekli v bele tunike in bogovom žrtvovali vino in kruh, pri obiranju pa so morali biti bosi in niso smeli uporabljati kovinskega orodja. Pri žajblju sicer nabiramo liste, ki so koristni sveži in posušeni ali pa kot sestavina za izdelavo zelo kakovostnega eteričnega olja.

Zdravilni učinki
Žajbelj uživa ugled najpomembnejšega ljudskega zdravila. Če ga grgramo, pomaga proti vsem vrstam vnetja žrela. Uporablja se tudi pri odpravljanju težav, povezanih z ustnimi razjedami, ali vnetju dlesni. Uporablja se tudi kot razkužilo, saj zdravi rane in zaustavlja kri.
Koristi pri prebavnih motnjah (vetrovi, driska, vnetje črevesne ali želodčne sluznice), na dihala deluje blagodejno ter blaži astmatične napade in kašelj, zmanjšuje potenje, znižuje količino sladkorja v krvi, pomaga pri sprožanju zaostale menstruacije in pri težavah v menopavzi, pomirja in spodbuja živčevje, lajša glavobol, znižuje vročino … Proti prehladnim obolenjem dihal in za krepitev ustne sluznice je preventivno dobro večkrat na teden prežvečiti suh ali svež žajbljev list.

Za bolj bleščeč nasmeh
Liste lahko uporabimo kot sestavino za izdelavo ustne vodice ali pa z njimi drgnemo zobe, da povrnemo belino. S poparkom dobimo čistilni losjon za kožo, ki ga lahko uporabimo tudi za potemnitev sivih las.

Gospodinje so navdušene
Žajbelj je vsestransko uporaben in gospodinjstvo ni izjema. Njegov vonj preganja molje in drug mrčes, prekuhane liste pa lahko uporabimo za razkuževanje prostorov. Suhi listi, žgani na žerjavici, služijo za nevtraliziranje neprijetnih vonjav.
Katera kuharica se ne razveseli tega vsestranskega zelišča? Posušeni ali sveži listi so odlična začimba za ribje in mesne jedi, juhe iz stročnic, enolončnice, omake, prelive… Tudi v kombinaciji s kisom, sirnimi namazi in maslom se dobro odreže.

Kljub vsem zdravilnim učinkom je treba biti previden, saj se dogotrajno uživanje žajblja odsvetuje. Zdravljenje naj ne traja več kot tri tedne, primerno pa se je posvetovati z zdravnikom. Prav tako ni priporočljivo uživanje žajblja med dojenjem in nosečnostjo, odsvetuje se tudi ljudem z epilepsijo.

Praktičen nasvet
Poparek za notranjo uporabo:
2,5 g zelišča poparite z 2,5 dl vode. Pustite stati 10 minut in precedite. Popijte do tri skodelice na dan pol ure pred obrokom.
Poparek za zunanjo uporabo:
20 g zelišča poparite s pol litra vode. Pustite stati 10 minut in precedite. S poparkom umivajte in izpirajte obolelo mesto ali uporabite za grgranje.

Vir: www.zurnal24.si



Spodnji članek o žajblju pa je prispel po elektronski pošti:


Latinsko ime Salvia izvira iz besede salvare, kar pomeni rešiti ali shraniti. Obstaja preko 900 različnih vrst. V zdravilne namene uporabljamo predvsem vrtno varianto Salvia Officinalis L. in špansko Salvia lavandulaefolia. Ljudska imena pri nas so čistec, kadulja, vrtni žajbelj …
Zdravilni deli so predvsem listi, ki jih obiramo pred cvetenjem, sušimo jih le v senci, pri čemer jih večkrat obračamo. Zdravilne snovi in učinkovine so eterična olja, salviol, salvoen, tion, pinen, cineol, bormeol, kafra, čreslovine, grenčine, beljakovine, škrob, gumi, kalcijeve in kalijeve soli.

Koristnost žajblja


Njegova priznana zdravilnost je primarno v tem, da ureja potenje: pri ljudeh, ki se zelo potijo, zavira potenje, pri tistih, ki se malo pote, pa ga pospešuje. Žajbljov čaj – 1 žlička posušenih listov na 1 skodelico zavrele vode kot preliv – ni samo zelo dobro naravno zdravilo zoper premočno potenje v puberteti in meni, ampak je tudi eno izmed najboljših zdravil zoper nočno potenje jetičnih.

Žajbelj čisti kri, pomaga izločati sluz iz dihal in iz želodca, če je zasluzen, izgubljeni tek spet dobimo. Sladkornim bolnikom priporočajo čaj iz enakih delov žajbla in rmana. Žajbelj deluje protivnetno, pozdravi vnetje črevesa, želodca, jeter, žolčnika in mokril. Izpiranje z žajblovim čajem pomaga pri belem toku. Žajbelj je odličen za grgranje pri žrelnem katarju, pri vnetih mandeljnih in vneti ustni sluznici. Žajbelj uporabljajo pri različnih presnovnih boleznih, dober je pri revmatizmu in protinu, za zmanjševanje živčnih motenj, do katerih pride pri teh boleznih.

Žajblov čaj je pomemben za doječe matere . Če pijejo čaj, ko odstavijo otroka, se zmanjša izločanje mleka. Če bi matere pri odstavitvi bolj upoštevale ta nasvet, bi odpadlo zastajanje mleka in vse posledice, ki iz tega izvirajo. Tudi nagnjenost k splavom pod določenimi pogoji preneha, če žene uživajo žajblov čaj.
Žajbelj uporabljajo tudi za rane in žuželčje pike ter gnojne čire. Parne kopeli iz zavrelka priporočajo pri zastajanju vode in bolečem uriniranju. Kopeli večkrat na dan zdravijo ekceme in garje. Pri vnetih dlesnih žvečijo 4 do 5-krat na dan sveže liste, drže nekaj časa v ustih in potem izpljunejo. Ker dobro vplivajo na prebavo, so jih že zelo zgodaj dajali med jedi; jabolčno pito. Popusti tudi glavobol. Žajbelj je zelo čislan v mnogih kozmetičnih preparatih. Zaradi močnega vonja z vrta odganja različne žuželke, privablja pa čebele in metulje (vir: Zdravilne rastline in njih uporaba, Richard Willfort, 1978, Založba Obzorja, Maribor).

Žajbelj umirja in nekako razjasnjuje misli. Pridobite mentalni fokus. To postorite tako, da zdrobite nekaj svežih listov in vdihujete njihove hlape. Takoj se boste počutili tako, kot da bi se zbudili iz sanj ali da ste ravnokar končali z meditacijo.

Sam vonj izhaja iz treh kemičnih sestavin: kafre, ki ima svež vonj po lesnem mentolu; alpha-thujone ima podoben vonj, le malo bolj oster; viridiflorol ima podoben vonj kot kafra, le da je bolj sladek. Žajbelj vsebuje tudi cineol, ki je glavna komponenta pri evkaliptusu. V kombinaciji s kafro pomaga pri zaprtju in lajša težave pri oteženem dihanju. V kliničnih raziskavah se je žajblovo olje dokazalo za koristno pri rakastih obolenjih (predolga izpostavljenost UV žarkom).

Žajbelj izboljšuje tudi spominske funkcije. V eni zadnjih študij sta sodelovali dve grupi odraslih. Ena je prejemala placebo, druga pa žajbelj. Že po eni uri je tista, ki je zaužila žajbelj, izboljšala spominske sposobnosti in pozornost. Zmanjšala se jim je tudi mentalna utrujenost. Vse izboljšave so trajale več kot štiri ure. Tudi doma si lahko za boljše spanje po eni strani in mirnejših misli po drugi pomagate z žajblovim čajem.

Žajbljev čaj:

Čaj iz listov pomaga pri glavobolih, nemirnosti, živčnosti, nespanju, kašlju, prebavnih motnjah in vročicah. Če ga shranite na hladnem, ga lahko kasneje uporabite za obravnavanje srbečice, pri pikih, odrgninah in vnetjih kože.

Priprava čaja:

- 1 žlico posušenih listov kuhajte v skodelici vode od 2 -3 minute. Precedite zavrelek. Po kuhanju ne sme imeti grenkega okusa. Če ga ima, potem ste ga kuhali predolgo, ali pa je bil žajbelj prestar ali že zdrobljen v prah, ali pa ste imeli napačno vrsto žajblja.
- sveže nabrane liste (eno pest) kuhajte v skodelici vrele vode ne več kot 5 minut, ter nato zavrelek precedite v drugo skodelico.

Žajbljevo olje

Neka študija je pokazala, da že samo vdihavanje arome žajblovega olja izboljšuje kognitivne funkcije, razpoloženje in spominske sposobnosti. Aroma ima relaksirajoče, očiščevalne učinke. Aroma vam pomaga razčistiti misli in lažje zaspati. Nekateri se pohvalijo tudi, da sanjajo bolj intenzivno.
Liste .... sveže, posušene ali zmrznjene ... lahko uporabljate tudi v kuhinji. Žajblja ne bo nikoli preveč.
Predvsem pri peki in žaru ne skoparite z njim. Uporabite lahko tudi cvetove.

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)


Nazadnje urejal/a Bucka 01 Dec 2011 21:20; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 15:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Aloe vera, zdravilo za vse bolezni


Spletni časnik Žurnal24 piše, da Aloe vera v zadnjih letih spet žanje slavo. Kako tudi ne, ko pa je to rastlina, cenjena na mnogih področjih. Če ste do zdaj z njo negovali le suho kožo, je čas, da njeno uporabo razširite.

Razstruplja in obnavlja
Neredna in nezdrava prehrana povzročata črevesne motnje, ki lahko pripeljejo do resnejših želodčnih obolenj. Da bi to preprečili, strokovnjaki priporočajo razstrupljevalno terapijo, ki jo lahko naredite dvakrat na leto, skozi vse leto pa telo lahko razstrupljate s pomočjo soka z izvlečki aloe vere. Ta spodbuja delovanje ledvic in pospešuje odpravljanje strupov iz telesa. Nekatere sestavine v aloe veri pomagajo pri vezavi prostih radikalov in s tem pri njihovi nevtralizaciji. Poleg tega aloe vera spodbuja obnavljanje živčevja in delovanje notranjih žlez, kar prispeva k boljšemu počutju.

Bodite vitalni
Zagovorniki aloe vere trdijo, da ta poživlja duha in telo. Preprost test s pitjem soka lahko naredite sami. Vsak dan spijte okoli deciliter in pol soka aloe vere (sok pijte pred obrokom) in po šestih tednih bi se morali počutiti bolje. Pozitivne spremembe boste opazili na celotnem telesu – lepša polt in zdrave, nekrvaveče dlesni ste le dve od njih.

Zlato za kožo
Najbolj cenjena je aloe vera pri lepotnih strokovnjakih, danes pa jo najdemo že v marsikaterih lepotnih in kozmetičnih izdelkih – šamponi, negovalne kreme, balzami, losjoni in geli za prhanje so le nekateri od njih. Zakaj je tako cenjena? Učinkovine aloe vere zdravijo suho kožo, uspešno preprečujeo pojav gub in gubic ter zdravijo mnoga kožna obolenja.
Aloe vera je zelo cenjeno vlažilno sredstvo, ki ima dvojno delovanje – prenaša hranilne sestavine in vlago skozi plasti kože in s pomočjo polisaharidov ustvarja zaščito na koži ter preprečuje njeno izsuševanje. V kozmetični industriji so cenjene tud njene pomlajevalne lastnosti, saj kožo ohranja čvrsto in prožno.

Zdravilo za rane
Aloe vera je prava izbira za zdravljenje manših površinskih ran, opeklin in pikov insektov. Manjšo različico gela imejte vedno s seboj, pomagate pa si lahko tudi s svežimi listi – list odtrgajte, ga malo stisnite, da iz njega priteče gel, ter z njim namažite rano ali oteklino. Gel aloe vere blaži bolečine, preprečuje infekcije, pospešuje celjenje kože in ustvarjanje nove povrhnice – tkivo obnavlja kar osemkrat hitreje od navadnega procesa regeneracije.

Brez bolečin v sklepih
Ste vedeli, da gel aloe vere zdravi tudi osteoartritis in revmo? Nedavna raziskava je pokazala, da aloe vera zdravi takšne težave bolje od mazil s steroidi. Aloe vera zmanjšuje vnetja, bolečine in otekline sklepov in mišic, z njo lahko zdravite tudi modrice.

Za zdravo srce
Še en plus, ki ga strokovnjaki pripisujejo uživanju soka aloe vere, je njegovo blagodejno delovanje na srce. Sok pomaga ljudem s srčnimi težavami, znižuje raven holesterola v krvi in krvni pritisk. Dokazano je tudi, da je aloe vera učinkovito zdravilo pri zdravljenju bolezni jeter, saj izboljšuje njihovo delovanje.

Izbira soka
So vsi sokovi aloe vere enaki? Še zdaleč ne. Na izbiro naj vplivajo pridobljeni certifikati (o njih se lahko pozanimate na spletnih straneh proizvajalcev), vsebnost aloe vere in vsebnost aloina. Tega naj bo v soku čim manj, najbolje pa je, da izberete sok brez aloina – ta doda grenak priokus in deluje zelo odvajalno.
Pri izbiri soka bodite pozorni tudi na to, da vsebuje čim manj konzervansov. Pomembna pa je tudi svežina – kdaj je bil sok narejen, kako je aloe vera pridelana in koliko obdelana, še pišejo v Žurnalu24.

Vir: www.zurnal24.si

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 15:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



STEVIA

Prvotno rastišče stevie so gorska območja Paragvaja, kjer so jo Indijanci Guarani uporabljali že stoletja. Imenujejo jo "kaa-he-e", kar pomeni v njihovem jeziku sladka zel. Liste so uporabljali predvsem za sladkanje grenkega čaja mate in v medicinske namene. V devetnajstem stoletju je bila uporaba te rastline razširjena tudi v sosednjih deželah, predvsem v Braziliji in Argentini.
Stevia je samorodni grmiček, večletna rastlina, ki zraste do višine 60 cm, na plantažah pa tudi do 90 cm. Rastlina ima veliko vejic, ki so porazdeljene po steblu s parnimi in mesnatimi listi. Liste stevie pobirajo v začetnem stadiju cvetenja, ko je tudi najslajša.

Sestava:
V različnih raziskavah so analizirane vsebnosti in hranilni elementi, ki jih vsebuje stevia podrobno analizirani. To so: vitamin C, beta-karotin (pro vitamin A ), krom, kobalt, rastlinske maščobe in vlakna, železo, magnezij, mangan, niacin, fosfor, kalij, proteini, riboflavin, selen, silicij, natrij, tiamin, vodo, cink in olje, ki vsebuje še 53 elementov.
Stevia vsebuje veliko različnih substanc. Najbolj so zanimive substance, ki se pojavljajo kot sladilo, so glikozidi. Znanih je osem sladkih glikozidov stevie: steviozid, rebaudiozid A, rebaudiozid B, rebaudiozid C (dulkozid B), rebaudiozid D, rebaudiozid E, dulkozid A i steviolbiozid. Strukturo teh glikozidov tvorio diterpenski aglikon steviol (13-hidroksi, kaur-16- en-18-karbonska kiselina) kot tudi 1 do 5 sladkornih enot (glukoza in ramnoza).

Zdravilnost stevie:
V nekaterih južnoameriških deželah se stevia uporablja za zdravljenje diabetesa in hipoglikemije. Diabetiki, ki konzumirajo stevio ob vsakem obroku, so opazili, da se jim v relativno kratkem času regulira nivo sladkorja.
Študije so pokazale, da stevia deluje tudi antihipertenzivno - (znižuje previsok krvni tlak), na normalen krvni pritisk pa ne vpliva.
Izjemno zanimiva ugotovitev je, da stevia preprečuje rast in reprodukcijo nekaterih bakterij in drugih mikroorganizmov, vključujoč bakterije, ki povzročajo karies, bolezni dlesni in krvavitve dlesni. Zato jo priporočajo za ustno vodico za vzdrževanje ustne higijene. Zaviranje razvoja bakterij so ugotovili tudi pri bakterijah v ustni votlini in pri nekaterih povzročiteljih grip.
Stevia je izvrstni pripomoček oz. pomočnik v procesu odpravljanja odvečne telesne teže, saj ne vsebuje kalorij in ima tendenco zmanjševanja zalog v naših maščobnih skladiščih ter odpravlja naše želje po sladki in mastni hrani. Stevia uravnava apetit pri ljudeh, ki imajo porušen odnos in povezavo med hipotalamusom in želodcem. Z drugimi besedami ... ob uživanju stevie ob obrokih hitreje dosežemo občutek sitosti in ustavimo pretirano željo po hrani. Dokazano je, da stevia izboljšuje prebavo in funkcijoniranje gastrointestinalnega trakta, umirja želodec in pomaga, da se telo hitreje okrepi po boleznih.

Skratka - STEVIA ...

... regulira metabolizem sladkorja v krvi,
... znižuje krvni pritisk,
... pomaga pri sproščanju inzulina iz pankreasa,
... predstavlja vir rastlinskih hormonov rasti,
... deluje antibakterijsko ( karies in vnete dlesni ),
... zmanjušuje željo po sladkem in mastnem,
... ima zelo podoben okus kot sladkorji ...

Prednosti STEVIE v primerjavi s sladkorjem:

... nima kalorij,
... karamelizira,
... ni kancerogena,
... ne fermentira v alkohol,
... ne vsebuje konzervansov.

Vir: internet

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 15:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Zeleni čaj namesto antioksidantnih krem za obraz


Zeleni čaj je več kot le nekajminutno uživanje v srkanju čaja. Je samo zdravje v mali skodelici ...

Na spletni strani enaa.com pišejo, kot najbrž že veste, ima zeleni čaj izjemne učinke na zdravje, saj med drugim upočasnjuje staranje in zavira nastajanje rakavih obolenj. A zgodba se ne konča tukaj. To zeleno zlato je tudi pravi balzam za našo kožo, ki ji daje sijaj, zdravi mozolje, ureznine in izpuščaje, pomirja utrujene oči, uspešno odstranjuje neprijeten telesni vonj in še mnogo več.

Medtem ko vitamin E uspešno upočasnjuje degeneracijo celic zaradi staranja, je zeleni čaj v tem pogledu kar 20-krat močnejši. Vsebuje namreč izjemno močne antioksidante, ki nadzorujejo aktivnost prostih radikalov, ki uničujejo celice in povzročajo številne bolezni, vključno z rakom.

Poleg nekaj skodelic zelenega čaja dnevno le-tega uporabite še za nego telesa. Za vas smo pripravili tudi nekaj uporabnih nasvetov za uporabo zelenega čaja.

Pomirjevalni sprej iz zelenega čaja

- 1 skodelica lističev zelenega čaja
- 1 liter prečiščene vode

Lističe namočite v vročo vodo in jih namakajte 20 minut. Skuhan čaj ohladite in ga v steklenici shranite v hladilnik. Sprej lahko uporabljate za hlajenje in osvežitev kože (lahko namesto tonika), za poživitev utrujenih stopal, kot protiglivično kopel za stopala, kot ustno vodico in za manjše ureznine, odrgnine in sončne opekline, za nego katerih v zeleni čaj namočite vato in jo 15 minut pridržite na prizadetem mestu.

Še ena izmed možnih uporab je osvežitev utrujenih oči, za kar v čaj namočeno vato dobro odcedite in položite na oči za 10 minut. Če imate mozolje, te s pomočjo vate namažite z zelenim čajem.

Odličen osvežilec čevljev in nog
Ko ste skuhali čaj, listov ne zavrzite, temveč jih posušite, polomite in potrosite po čevljih in nogavicah ter tako ohranite zdrave noge. Uporabite lahko tudi stare hlačne nogavice, ki jih napolnite z lističi in položite v čevlje, še pišejo pri enaa.com.

Vir: lifestyle.enaa.com

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 16:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Katere zdravilne rastline ščitijo pred virusi gripe?


Na spletni strani enaa.com pišejo, da virusi povzročijo 90 odstotkov vseh prehladnih obolenj ter seveda gripo - tudi novo. Antibiotiki pri virusnih obolenjih ne pomagajo, ker lahko učinkujejo le proti bakterijam. Zato pa obstajajo rastline, ki lahko premagajo viruse.

Granatno jabolko vsebuje polifenole, ki prav tako zaščitijo imunski sistem pred virusi. Pomaga preventivno, a tudi v akutnih primerih. V skladu z zadnjimi raziskavami pa ima antivirusni učinek tudi timijan ali materina dušica, še pišejo pri enaa.com.

Drugačen učinek ima kapska pelargonija. Njen izvleček okrepi imunski sistem, tako da se lažje spopada z virusi. Obrambne celice začnejo tvoriti več interferona beta, ki povzroči, da naravne celice uničevalke hitreje prepoznajo povzročitelje bolezni in jih uničijo. Izvleček naj bi zaužili že ob prvih simptomih bolezni.

Vir: lifestyle.enaa.com

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 16:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Metin čaj namesto analgetikov


Skodelica brazilskega metinega čaja lajša bolečine prav tako učinkovito kot analgetiki. Zdravilni napitek iz rastline Hyptis crenata brazilski zdravilci že tisočletja pripisujejo za lajšanje bolečin pri glavobolih, bolečinah v trebuhu, vročini in gripi.

Raziskave, ki so jih britanski znanstveniki izvedli na miših, so pokazale, da sredstvo resnično učinkuje. Prav za prav so rezultati zelo presenetljivi, saj se je izkazalo, da je brazilski zdravilni napitek učinkovitejši kot običajni analgetiki, ki jih je mogoče brez recepta kupiti v lekarnah.

"Ko so ljudje začeli hoditi po Zemlji, so za zdravljenje različnih obolenj uporabljali najrazličnejše rastline. Ocenjuje se, da se v medicinske namene danes uporablja več kot 50.000 rastlin.

Poleg tega več kot polovica vseh obstoječih zdravil temelji na molekulah, ki jih je v naravni obliki mogoče pridobiti iz rastlin," je povedala vodja raziskav Graciela Rocha in dodala, da želi skupina v naslednjem koraku izvesti klinične teste tudi na ljudeh.

Vir: svarog.org

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 16:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom


Zdravilna kurkuma I.


Kurkuma je izrazito rumen začimbni prašek, ki ga pridobivajo iz oranžne korenine rastline Curcuma longa, sorodne ingverju (Zingiber officinalis). Pri nas ni ravno znana in uveljavljena, razen v začimbnih mešanicah, denimo curryju, zato pa jo veliko uporabljajo na Daljnem vzhodu, kjer je vsakdanja sestavina mnogih jedi. Še manj znane so pri nas njene zdravilne lastnosti; v tradicionalni vzhodnjaški medicini velja za učinkovito čistilo krvi, prebavil in izločal, koristna je pri težavah z jetri, žolčnikom, prebavi in hepatitisu.

Kurkuma vsebuje aktivno snov kurkumin, ki stimulira jetra in žolčnik pri izločanju žolči, bilirubina in holesterola. Ko se staramo, se izločanje teh sestavin ponavadi zmanjša, in tako upadejo tudi sposobnost prebave, presnove in absorpcije v maščobah topnih hranil. Redna uporaba kurkume lahko pomaga pri preprečevanju tega problema.

Nadalje kurkuma skrbi za zaščito proti zastrupljenju jeter z mnogimi strupenimi kemikalijami. Na Kitajskem so ugotovili, da je zelo učinkovita pri zdravljenju virusnega hepatitisa. V študiji, opravljeni na triintridesetih bolnikih, so po enomesečnem vsakodnevnem zdravljenju s kurkumo pri enaindvajsetih opazili, da so simptomi hepatitisa izginili, pri osemnajstih pa se je delovanje jeter povrnilo v normalno stanje. V primeru resnejših problemov z jetri bi nekateri bolniki verjetno morali začeti s tretjino ali polovico ustno zaužite doze (od spodaj navedene doze), potem pa količino v prvem tednu postopoma povečevati.

Kurkuma izboljšuje izločanje zaščitnega mucina v želodcu. Mucin je komponenta, ki jo proizvaja želodčna stena, da bi se zaščitila pred prebavnimi kislinami. Želodčne težave so najpogosteje posledica primanjkljaja mucina in ne viška kislin. Kurkuma ne ovira izločanja nujno potrebnih kislin, po drugi strani pa učinkovito zdravi in preprečuje želodčne neprijetnosti in nastajanje čirov.

Oralno doziranje

Priporočena dnevna doza za zdravljenje katere koli od zgoraj omenjenih težav, je okoli 4 grame oziroma za eno zvrhano žličko. Najboljše rezultate dobimo, če to količino razdelimo na tri dele in jo zaužijemo zjutraj, opoldne in zvečer. Nekatere študije so pokazale, da so manjše dnevne doze (med pol grama in gramom in pol) primerne za preventivo ali varovanje.

Rezultate lahko dodatno izboljšamo, če kurkumo zaužijemo v obliki, ki jo telo lažje presnovi. Ena možnost je, da k žlički kurkume primešamo žličko lecitina. Mešanico lahko zaužijemo samo ali pa skupaj z majhno količino hrane, vode ali soka. Če preprosto ne prenesemo okusa same kurkume, lahko z njo z nekaj truda napolnimo prazne kapsule za zdravila in jo zaužijemo tako. Število kapsul, ki jih je treba zaužiti, je odvisno od njihove velikosti, tako da skupaj vsebujejo približno štiri grame kurkume.

Varnost kurkume

Kurkuma je zelo varna sestavina. Ker zmanjšuje lepljivost trombocitov, ni dobro užiti večje količine, če jemljemo zdravila v zvezi s trombociti. Iz varnostnih razlogov naj se večjim dozam izogibajo tudi nosečnice. V zelo redkih primerih se lahko ob lokalno uporabljeni kurkumi pri posameznikih pojavijo blage alergične reakcije, denimo srbečica. V tem primeru jo preprosto speremo in nehamo uporabljati.

Vir: VIVA

STUDIO AKTIVITA
http://www.aktivita.si/index.php?option=com_content&task=view&id=248&Itemid=91

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 16:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Zdravilna kurkuma II.


Tudi proti revmi

Klinične raziskave dokazujejo učinkovitost kurkumina pri zdravljenju revmatoidnega artritisa, saj je, kot že omenjeno, močan antioksidant. To pomeni, da uničuje proste radikale, ki znatno poškodujejo celice in celične membrane. Prosti radikali pri revmatoidnem artritisu povzročajo boleča vnetja in tudi poškodbe sklepov. Bolniki, ki so sodelovali v raziskavi, so povedali, da jim je dodajanje kurkume precej olajšalo in skrajšalo jutranjo okorelost, podaljšalo obdobje boljše gibljivosti in zavrlo otekanje sklepov.

Zelenjava proti raku prostate

Čisto posebna zgodba je učinkovanje kurkume na raka prostate. Znano je že, da zelenjava zadržuje napredovanje raka na prostati, kar posebej velja za paradižnik (v mezgi, kjer je največ zaščitnega likopena), brokoli oziroma vso zelenjavo iz družine križnic (zelje, ohrovt, brstični ohrovt, cvetača, koleraba in repa). V raziskavi se je pokazalo, da kurkumin zadržuje rast tumorja. Še najboljši učinek pa je pri součinkovanju koristnih sestavin zelenjave iz družin križnic in kurkumina. To pomeni, da je pametno jesti zelenjavo s kurkumo. Tega znanstveniki še niso uradno potrdili, vendar dosedanje raziskave obljubljajo, da gre za zmagovito kombinacijo.

Za jetra in srce

Naštevanja koristnih učinkov še ni konec. Dokazano je tudi, da izboljša delovanje jeter tako, da jih razstruplja. Znanstveniki predvidevajo, da bi redno uživanje kurkume preprečilo škodljivo delovanje karcinogenov v hrani. Poleg tega naj bi kurkumin preprečeval oksidacijo holesterola, ki poškoduje stene krvnih žil in ustvarja obloge v žilah, to pa pomeni napredovanje ateroskleroze, ki je smrtno nevarna. Ker kurkuma vsebuje vitamin B6, s tem znižuje raven homocisteina, ki neposredno povzroča poškodbe žil. Kurkuma dokazano znižuje raven škodljivega holesterola (LDL).

Učinkovita proti raku

Kurkuma je torej močan antioksidant. Raziskovalci so doslej ugotovili, da varuje črevesje pred prostimi radikali, ki poškodujejo celice DNK. To je namreč zelo dobrodošlo, saj se celice v črevesju zamenjajo zelo hitro, približno vsake tri dni. Zaradi pogoste zamenjave z novimi celicami se lahko tudi rakave celice hitreje razmnožujejo. Kurkumin uničuje spremenjene celice, da se ne morejo širiti po telesu. Treba je dodati, da izboljšuje delovanje jeter. Potrjeno je tudi, da zavira rast tumorskih celic in metastaz pri raku dojke. Rezultati so bili objavljeni v reviji Biochemical Pharmacology (september 2005). Strokovnjaki, ki so delali to raziskavo, pojasnjujejo, da kurkumin učinkuje na ravni genov. Prav na tej ravni pa deluje tudi rak.

Kurkuma proti limfomu

V isti strokovni reviji so bili objavljeni tudi izsledki raziskave s kurkumo pri bolnikih z neHodgkinovim limfomom, ki so jo delali na univerzi v Teksasu. Spet se je pokazalo, da kurkumin učinkuje na molekule, ki spodbujajo rast tumorskih celic. Dodatno so odkrili, da kurkumin preprečuje razmnoževnje tumorskih celic in spodbuja normalno odmiranje celic po zaključku njihovega življenjskega ciklusa. Na isti univerzi zdaj raziskujejo učinkovitost kurkumina na multipli mielom(vrsta krvnega raka), na raka trebušne slinavke in na vse vrste raka v usti votlini.

Kako jo zaužiti

Če ne poznate recepta, v katerem bi našli kurkumo, je tu nekaj nasvetov: dajte jo v vsako rižoto, pa naj bo mesna ali zelenjavna. Vedno jo dodajte na koncu kuhanja. Dajte jo v riž, enolončnice itd. Čajna žlička bo dovolj, če pa vam okus ustreza, je dodajte več.

Vir: blog.siol.net

Preberite si še članek na spodnji povezavi in si oglejte filmček:

http://www.orgon.si/clovek-in-zdravje/zacimbe-in-zelisca/herbs-kurkuma-turmeric-curcuma-longa-e100.html

Pa še zanimivost z bloga med.over.net:

Če se urežete, si rano lahko posujte s kurkumo, kajti kurkuma ima lastnost, da rano posuši in zaceli z neverjetno hitrostjo. Poznam človeka, ki se je globoko urezal na roki, rano je posul s kurkumo, odhitel k zdravniku na šivanje. Tam pa so mu rekli, da bi moral priti še tisti dan, ko se je urezal. Ko je povedal, da se je urezal pred pol ure, mu skoraj niso verjeli. Seveda pa se tega s kurkumo ni izmislil sam, ampak je za to izvedel od drugih. Od koga, nimam pojma, vem le, da je bil tisti nekdo nekaj časa tudi v Indiji, kjer je ta začimba doma.

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 18 Okt 2011 22:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Divji kostanj


Divji kostanj ( Aesculus hippocastanum ) je priljubljeno okrasno drevo v parkih in drevoredih. Cvete maja, beli in rožnati cvetovi so grozdaste oblike. Plod je bodičast, ko dozori, pade ven svetleča se glavica z belo liso. Nabiramo liste, cvetove, skorjo in plodove.

Zdravilnost tega skromnega drevesa je v današnjem času vse premalo cenjena. Njegovi najpomembnejši učinkovini sta escin (saponinski kompleks - najdemo ga v semenu) in eskulin (kumarin - največ ga je v skorji, popkih in oplodju). Vsebuje pa tudi druge saponine, čreslovine, smolo, olja in grenčine. Zaradi omenjenih sestavin deluje protivnetno, je dober diuretik in astringent ter povečuje učinek UV žarkov.

Divji kostanj je eno najboljših zdravil za ožilje. Njegov izvleček oz. escin deluje protivnetno, zmanjšuje krhkost kapilarnih sten, tonizira oslabele venske sisteme, in najpomembnejše ... ščiti pred edemi. Številne klinične raziskave so pokazale izboljšanje bolezenskih znakov pri kronični insuficienci ven (težke noge, občutek napetosti v nogah, srbenje kože nad krčnimi žilami, bolečine in vnetje krčnih žil).

Prav tako se uporablja pri zdravljenju:

• črevesnih bolezni, drisk in katarjev;
• zlate žile, lišajev, ozeblin;
• krvavitvah (iz maternice, pri kroničnih driskah in zlati žili),
• belega toka;
• revmatizma, protina, povečane prostate, ledvenega useka;
• angine, prehlada;
• malarije, nevralgij.

Zmotno je mnenje, da je divji kostanj strupen, res pa je, da ni priporočljivo uživanje svežih plodov, kakor tudi njegova uporaba med nosečnostjo. Prav tako lahko v kombinaciji s posameznimi zdravili, npr. s sredstvi proti strjevanju krvi (aspirin, varfarin), pride do neželenih učinkov.

Uporaba v kozmetiki:

Izvleček divjega kostanja se v kozmetiki uporablja

- za odstranjevanje celulita (snov eskulin pospešuje cirkulacijo, stimulira celično tkivo in krepi kožna vlakna),

- kot dodatek h kremam za sončenje (eskulin, ki ga je največ v lubju, vsrkava UV žarke in tako poveča njihov učinek),

- za odpravljanje kapilar na obrazu, vratu in prsih,

- izvleček (iz svežih cvetov) dodajajo k šamponom za pospeševanje rasti las.

Zanimiva je njegova uporaba pri predelavi domače ovčje volne (izdelava odej), kjer z izvlečkom divjega kostanja impregnirajo volno. S tem dosežejo zaščito pred pršicami, molji in plesnijo, odeje pa lahko uporabljajo tudi astmatiki.

Pa še tole … Nekje sem zasledila, da je divji kostanj živi prevodnik kozmične energije, ki nas vedno hrani in dopolnjuje, polni našo auro, nas naredi radostne in vrača zdravje ... Zatorej naberimo ga (če ga bomo še kje dobili ), nosimo ga v žepih, položimo ga k postelji – skratka imejmo ga vedno pri sebi.

Vir: e-mail

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 24 Okt 2011 11:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Zdravilni učinki rdeče pese in pesinega soka


Rdeča pesa je ena najbolj zdravih vrst zelenjave na svetu. Vsebuje ogromne količine betaina, ki stimulira jetrne celice in deluje blagodejno na prebavni trakt. Poleg tega, da pesa ščiti zoper srčne bolezni, saj betain zmanjšuje ravni homocisteina, in ta zelenjava odstranjuje iz telesa tudi toksine in razstruplja.
Betain ima drugače blagi učinek izboljševanja počutja, saj povečuje raven serotonina v telesu in tako pomaga pri depresiji. Če nočete jesti rdeče pese, pa vseeno hočete znižati svoj krvni pritisk, vam priporočamo dva kozarca pesinega soka na dan. V študiji iz leta 2008 se je prostovoljcem krvni pritisk znižal že po treh urah od takrat, ko so prvič spili okoli pol litra pesinega soka. Neverjetno je raven krvnega pritiska ostala nizka še naslednjih 24 ur.

Rdeča pesa ščiti tudi pred rakavimi obolenji (predvsem raku na debelem črevesu) - nekateri zdravniki menijo, da pomaga pri odstranjevanju tumorjev in boleznih krvi. Celo listi surove pese so užitni in delujejo zdravilno. Poleg tega so liste uživali že od Hipokrata dalje, saj jih je predpisoval za pospešitev celjenja ran.
Drugače pesa čisti tudi prebavni trakt, krepi žolčnik, povečuje vzdržljivost in celi abscese ter akne.

Rdeča pesa je nizkokalorična zelenjava brez nasičenih maščob in visoko vsebnostjo folata, ki je nujno potreben za produkcijo in vzdrževanje novih celic. Vsebuje tudi magnezij, kalcij, natrij, železo in fosfor. Njena značilno rdeča barva izvira iz pigmenta betacianina, ki blažilno deluje tudi pri rakavih obolenjih.
Boršč je tradicionalna zelenjavna juha iz rdeče pese, ki je še posebej popularna v Rusiji, Nemčiji in na Poljskem. Obstajata tako hladna kot topla varianta, vendar je v obeh glavna sestavina rdeča pesa.
Pesin sok ima sicer intenziven in nekoliko neprijeten okus, ga pa lahko zato zmešate z drugimi sokovi (npr. korenčkovim, limoninim ali jabolčnim).

Opozorilo: Navkljub dokazani blagodejnosti za zdravje pa z uživanjem pesinega soka ne gre pretiravati. Pesin sok namreč zgoščuje kri.

Vir: e-mail

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2011 23:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



ČUDEŽNE LIMONE

Limona je čudežni proizvod narave, ki v človeškem telesu ubija kancerogene celice. Učinek limone je kar 10.000 x močnejši od kemoterapije. In zakaj ta informacija nikakor ne prodre v javnost?

Na svetu obstajajo laboratoriji, ki so zainteresirani za izdelavo sintetičnih spojin, ki prinašajo ogromne dobičke. Od zdaj naprej pa lahko pomagamo svojim prijateljem in znancem tako, da jim predamo informacijo o blagodejnosti limoninega soka in njegovi učinkovitosti pri preprečevanju raka. Medtem ko se to znanje ljubosumno skriva, ogromno število ljudi umira, lastniki farmacevtskih družb pa nedotaknjeno uživajo v svojih dobičkih.

Okus limoninega soka je prijeten in, v nasprotju s kemoterapijo, v telesu ne pušča nobenih uničujočih posledic. Če le imamo le možnost, posadimo limonino drevo na svojem balkonu ali na vrtu, saj ne zavzema veliko prostora.

Limone lahko uživamo na več načinov. Lahko jih jemo ali pa iz njih stisnemo sok, ki ga dodamo raznim napitkom ali ga uporabimo kot sestavino pri pripravi različnih kolačev.

Limoni pripisujejo številne blagodejne učinke, največji efekt pa daje limona pri težavah s cistami ali tumorji. Ta rastlina je dokazano zdravilo proti vsem oblikam raka. Prav tako so ugotovili, da je limona antimikrobski agens širokega spektra proti bakterijskim infekcijam in glivicam, da učinkuje proti notranjim parazitom v črevesju, da uravnava visok krvni pritisk in delovanje živčevja ter deluje antidepresivno.
Izvor teh ugotovitev je eden od največjih proizvajalcev zdravil na svetu, ki na podlagi več kot 20 letnih laboratorijskih raziskav trdi, da limona uničuje maligne celice pri dvanajstih vrstah raka, med katerimi so rak debelega črevesa, rak na dojkah, prostati, pljučih in slinavki.

Limona deluje 10.000 x bolje od Adiamicina, kemoterapevtske droge za upočasnjevanje rasti kancerogenih celic, in nima nobenih škodljivih vplivov na zdrave celice.


Vir: MYCHI, Center za telo, dušo in duha
Boris Milenkovič

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 16 Nov 2011 13:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



REGRAT

Zdravilna je cela rastlina

Za zdravljenje služi celotna rastlina, nadzemni in podzemni deli. Nadzemne dele rastline nabiramo pred cvetenjem, cvetne koške pa v času cvetenja. Najbolj zdravilni del je korenina, ki jo izkopljemo pred cvetenjem ali v jeseni. Pri tem moramo biti previdni, da je ne ranimo, ker lahko odteče mlečni sok, izguba le-tega pa zmanjša zdravilni učinek.
Med drugim pa je regrat znan tudi kot diuretik, kar pomeni da je odličen „očiščevalec telesa“. Bogat je z vitaminom A, B in D , rudninskimi snovmi, železom in beta karotenom. Sicer pa vsebuje približno 85, 6 odstotkov vode, 2,7 odstotkov beljakovin, 0,7 odstotkov maščob in 9,2 odstotka ogljikovih hidratov.

Če upoštevamo samo izboljšanje celotne presnove in izreden vpliv na čiščenje krvi, lahko sklepate, da ga lahko uporabite v boju pri naslednjih težavah: kožnih ekcemih, lišajih, revmi, krvnih boleznih, motnjah pri delovanju jeter in žolčnika itd. Pospešuje tudi delovanje žlez (vse od žlez v želodcu, slinavke in trebušne slinavke), pomlaja in obnavlja celice in olajšuje težave sladkorne bolezni.


Recept za REGRATOV MED

300 cvetov, 3 limone in 3 pomaranče zrežemo in dodamo 1,5 l vode. Kuhamo 1/2 ure in nato še vroče precedimo. V še vroč in precejen sok dodamo 1,5 kg sladkorja in mešamo ter počasi segrevamo toliko časa, da se sladkor popolnoma raztopi. Še vroč med polnimo v kozarce.
Regratov med lahko uporabljamo za sladkanje čaja, limonade, lahko pa ga tudi namažemo na kruh skupaj z maslom.

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 16 Nov 2011 13:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



KARDAMOM

Kolikor je znano, je bil kardamom nekdaj tretja najdražja začimba na svetu, takoj za žafranom in vaniljo. Danes je žafran še vedno drag, medtem ko so druge tropske začimbe glede cene manj kakor senca svoje nekdanje dragocenosti, a še vedno, pravzaprav še bolj uporabne v vsakdanji kuhinji, saj niso dostopne zgolj izbrancem - v resnici smo izbranci vsi mi, ki si radi dajemo opravka z njimi, posebno s kardamomom.

Delovanje

Uporabljamo ga lahko kot aperitiv, učinkuje proti vetrovom, je stimulativen, regulira znojenje, uporaben za urejanje prebave, za olajšanje izkašljevanja, vzbuja tek. Uporabljamo ga tudi pri astmi, riganju, bronhitisu, prehladih, kašlju, diareji, glavobolu, hripavosti, slabi prebavi, uhajanju urina, slabosti, respiratornih motnjah, bolečinah v trebuhu, stimuliranju spomina, bruhanju.

Kardamomova semena se uporabljajo proti riganju, večinoma pa kot pomožna sredstva pri drugih zvarkih. Prav tako se uporabljajo kot začimba pri kuhanju ter kot aromatično sredstvo pri naravnih zdravilih.

Semena in stroki vsebujejo vnetljivo olje, ki se uporablja za vonjave ter kot stimulant. Kardamomovo olje se je uporabljalo kot afrodiziak že v starih časih na Bližnjem vzhodu. Kardamom je stimulans, hladi telo v primeru visoke vročine ter pomaga pri prebavi.

Kitajci ga uporabljajo pri kuhi hrane za ljudi, ki trpijo za glutensko intoleranco (celiakalijo).

Doziranje

Semena in stroke prelijemo z vročo vodo (ne smemo vreti!!). Prav tako lahko semena zmeljemo v prah, ki ga uporabljamo v kuhinji.

Vir: internet

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 16 Nov 2011 14:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Znižajmo holesterol s čemažem


V spomladanskih dneh ne moremo mimo čemaža ali divjega česna, ki z blago aromo in svojimi zdravilnimi učinki razveseljuje vse do poletja. Če prisegamo na naravno ali pa smo privrženec ljudske medicine, čemaž gotovo poznamo. Ponekod ga imenujejo tudi divji, medvedji ali gozdni česen, kačji lek ali štrkavec.

V ljudski medicini se je obdržal vse do danes zaradi številnih zdravilnih lastnosti, med katerimi danes v ospredje postavljajo predvsem prečiščevanje telesa, urejanje prebave in nižanje holesterola v krvi. Čemaž spodbuja tudi delovanje žlez, pospešuje prekrvavitev, čisti dihalne poti, zaradi razkužujočega učinka pa deluje tudi protivnetno, čisti kožo, odpravlja izpuščaje in lišaje ter pospešuje celjenje ran.

Za nižji pritisk in holesterol
Vsi, ki imamo težave z visokim krvnim pritiskom ali povišanim slabim holesterolom v krvi, poskusimo s čemažem. Strokovnjaki ga priporočajo tudi vsem s prebavnimi težavami, diarejo ali vetrovi, učinkovit pa je tudi pri izgubi teka.

Prečistimo se
Čemaž je odličen čistilec celega telesa. Sveže pripravljeni listi (v solati, namazu) čistijo ledvice in mehur ter pospešujejo izločanje seča.

Popestrimo okus jedi
Za uživanje so primerni prav vsi deli čemaža (listi, čebulice, cvetovi in plodovi), najbolj aromatični pa so sveži, še mladi listi. Iz njih pripravimo juho ali namaz, dodajmo jih solati ali pa jih uporabimo kot začimbo namesto česna. Pazimo le, da ga jedem dodamo na koncu – tako bo čemaž obdržal pravo aromo in vse zdravilne lastnosti. Kljub zdravilnim učinkom pazimo, da ga naenkrat ne zaužijemo preveč.

Namig za nabiranje
Čemaž lahko pa vse do začetka poletja nabiramo skoraj povsod po Sloveniji. Najpogosteje ga najdemo ob gozdnih poteh ali na jasah, prepoznamo pa ga po špičastih listih in belih cvetovih. Pri nabiranju bodimo pozorni na izrazit vonj po česnu.

Vir: www.zurnal24.si

LP Bučka
Smile
_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bucka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48
Prispevkov: 25614
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: 16 Nov 2011 15:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom




Pitje
zelenega čaja kot učinkovita preventiva proti pljučnemu raku


Pitje zelenega čaja je učinkovita preventiva pred nastankom pljučnega raka, menijo strokovnjaki, ki se ukvarjajo s preučevanjem omenjene bolezni na univerzi za medicino na Tajvanu. Predvsem polifenoli v zelenem čaju naj bi krepili imunski sistem človeškega telesa in ga tako varovali pred nekaterimi boleznimi.

Študija je bila izvedena na podlagi raziskav, ki so jih strokovnjaki opravili pri več kot 500 ljudeh, tako kadilcih kot nekadilcih. Vsi, ki so na dan popili vsaj eno skodelico zelenega čaja na dan, so bistveno zmanjšali tveganje za nastanek pljučnega raka.

Zeleni čaj se pridobiva iz posušenih listov čajevca in je ena izmed najbolj priljubljenih pijač v Aziji. Tukaj je stopnja obolelosti za rakom precej nižja kot v drugih delih sveta. Na podlagi omenjenega dejstva so strokovnjaki razvili ekstrakt iz zelenega čaja, polifenol, ki rakavim celicam preprečuje rast.

Vendar pa so bili rezultati študije tudi mešani, medtem ko se je pitje zelenega čaja pri nekaterih pokazalo kot izjemno učinkovito v boju proti raku, pa pri drugih ni bilo opaziti nikakršnega učinka. Raziskovalec I-Hsin Lin iz medicinske univerze v Shanu pa je ugotovil, da je bilo med kadilci in tistimi, ki zelenega čaja niso pili, obolenje za pljučnim rakom petkrat pogostejše kot pri tistih, ki so popili vsaj eno skodelico te pijače na dan.

Vir: dnevnik.si

LP Bučka
Smile

_________________
O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Bučkin kotek Seznam forumov -> Rastlinski svet Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 1 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Lavish phpBB Template by Skaidon.co.uk
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group