|
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 11 Okt 2018 19:22 Naslov sporočila: |
|
|
JAJCA
Jajca so biološko polnovredna hrana z veliko prehransko vrednostjo.
So popoln izdelek narave, saj vsebujejo vse hranilne snovi.
- Jajce predstavlja enega najboljših, najpopolnejših in najlažje prebavljivih virov beljakovin, vsebujoč vseh devet esencialnih aminokislin.
- Vsebuje holin in fosfatidilholin (lecitin) – nujno potrebni hranili za zdravje celičnih membran in ohranjanje osnovnih možganskih ter srčno-žilnih sposobnosti. Obe snovi preprečujeta nabiranje odvečnega holesterola in maščob v jetrih.
- Betain v rumenjaku znižuje raven homocisteina, ki je povezan s tveganjem za bolezni srca in žilja ter možgansko kap.
- Acetilholin koristi pri spominu in kognitivnih sposobnostih ter ščiti pred nekaterimi oblikami demence in Alzheimerjevo boleznijo.
- Karotena lutein in zeaksantin sta pomembna za zdravje oči in dober vid. Lutein v očesni mrežnice (rumeni pegi) filtrira škodljive visokoenergetske valovne dolžine (naravno in “umetno” – svetlobo). Razpoložljivost luteina v jajcu je mnogo višja od oblike, ki se uporablja v prehranskih dopolnilih, ali se nahaja v rastlinski prehrani (avokado, špinača in regrat). Karoten se namreč vedno bolje izkoristi skupaj z maščobami, zato je smiselno oba vira združiti – regrat v solati z jajci, ali omleta s špinačo in avokadom.
- Kombinacija maščob in beljakovin zelo nasiti. Posledično je želja po hrani manjša – pojemo manj, manjša je tudi potreba po sladkem, ali prigrizkih.
- Jajca preprečujejo slabokrvnost, saj vsebujejo heme železo – telesu najvrednejšo obliko tega minerala.
- Jajca proste, pašne reje (od lokalnega kmeta) zelo verjetno nimajo težav s salmonelo. Bakterija je prisotna pri bolnih kokoših, zaprtih v temnih in nehigienskih kokošnjakih.
- Holesterol v jajcih in nasičene maščobe nasploh povišujejo raven “zaščitnega” – HDL holesterola (90 odstotkov holesterola v jajcih je HDL), ki natančneje poroča o tveganju za pojav bolezni srca in žilja (aterosklerozo), kot meritev skupnega holesterola.
- Jajce ohrani najvišjo prehransko vrednost, če se ga pripravi tako, da ostane rumenjak še svež. Poširana jajca, (mehko) kuhana jajca, jajca ‘na oko’ in surova jajca, so najboljši načini uporabe.
Vir:
https://www.drfeelgood.si/ubogo-po-krivem-obtozeno-jajce/
----------------
Pri nakupu jajc bodimo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih:
0 - jajca ekološke reje,
1 - jajca proste/pašne reje,
2 - jajca hlevske/talne reje,
3 - jajca baterijske reje;
- Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje.
- Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2).
- Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami, skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik.
- Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 23 Okt 2018 11:59 Naslov sporočila: |
|
|
Kaki je pravi zaklad vitaminov in mineralov
Naredili so primerjavo glede vsebnosti vitamina C in A glede na naš univerzalen sadež – jabolko. Raziskave kažejo, da vsebuje 5-krat več vitamina C kot jabolko ter tretjino manj kot limone in pomaranče. Kaki vsebuje pa kar 30-krat več vitamina A kot jabolko, kar je le malo manj kot marelice, ki so res bogate z njim. Vitamin A ugodno vpliva na oči, tkiva, kosti, dlesni, kožo in še marsikaj. Vsebnost tega vitamina v sadežu je tako visoka, da že z dvema sadežema pokrijemo dnevno potrebo po tem vitaminu.
Vsebuje tudi kompleks vitamina B (B1 – ki pretvarja krvni sladkor v energijo, B2 – pobudnik za normalno delovanje presnove, B6 – med drugim tudi krepi obrambni sistem). Poleg vitaminov vsebuje kaki še minerale, kot so železo, kalcij, fosfor, krom, baker, jod, selen in še druge rudnine. Prav tako tudi antioksidante, predvsem galokatekine in ketekine, ki preprečujejo vnetja in infekcije, ter veliko vlaknin, ki ugodno vplivajo na prebavo, in izredno malo maščob in beljakovin.
Kaki za lepšo polt in proti celulitu
Ali ste vedeli, da je kaki v ta namen uporabljala že boginja ljubezni in lepote Afrodita? Uporabljala ga je za lepši ten in bolj mehko kožo. Iz njegove vsebine si lahko pripravite masko v kombinaciji z žlico skute in medu, kar koristi suhi in občutljivi koži. Ta pripravek je ugoden tudi za nego vratu in dekolteja.
V kombinaciji z grobo mleto kavo deluje kot piling, ki ga nanesemo na s celulitom prizadete dele telesa. Priporoča se uporaba 3-krat tedensko kar 3 mesece, vidne izboljšave pa se kmalu opazijo.
Kaki pa je lahko tudi sladica. Zreli plodovi vsebujejo 12–18 % sladkorjev (največ je glukoze, fruktoze, arabinoze, zelo malo je saharoze). Čemu je lahko sladica? Če čutimo potrebo po sladkem, se nam po zaužitju kakija zelo hitro povrne energija. Osebe s sladkorno boleznijo pa morajo biti pri odmerkih zelo previdne, saj je po energijski vrednosti primerljiv z mandarinami, grozdjem in celo bananami.
Zdravilne lastnosti kakija
- ureja prebavo, pozitivno vpliva na črevesje in hemoroide,
- okrepi delovanje pljuč in srca,
- učinkuje antimutagensko in antikarcinogensko,
- znižuje količino holesterola, čisti ledvice in jetra,
- povečuje obrambni sistem organizma,
- deluje proti utrujenosti,
- povečuje odpornost proti stresu.
Vir: https://www.bodieko.si/kaki
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 03 Nov 2018 22:58 Naslov sporočila: |
|
|
ANANAS
... je zaradi svoje prijetne arome in čudovitega okusa ena najbolj priljubljenih vrst sadja na svetu, manj znano pa je, da je tudi zelo zdravilen. Velja za eno najbolj čistih živil, saj je najmanj onesnažen s pesticidi. Zaradi svoje debele skorje je precej odporen in pri njegovi pridelavi ne uporabljajo pesticidov in drugih zaščitnih sredstev.
- Ananas je odlično živilo za vse shujševalne diete, odlična pomoč pa je tudi v boju proti celulitu, gubam in otekanju. Odlikujejo ga nizka kalorična vrednost in obilica različnih vitaminov in mineralov.
- Vsebuje tudi proteolitični encim bromelain, ki razgrajuje beljakovine. Bromelain ima ob tem še protivnetne in protirakave lastnosti, preprečuje pa tudi strjevanje krvi.
- Redno uživanje ananasa lajša simptome artritisa ter izboljša prebavo, dober pa je tudi proti okužbam in zajedavcem.
- Svež ananas je odličen vir vitamina C, saj ga je v 100 g kar 50 mg, pri čemer ga dnevno potrebujemo okoli 80 mg. Vitamin C je nujen za sintezo kolagena v telesu, ki je pomemben pri gradnji žil, kože, organov in kosti.
- Ananas vsebuje tudi vitamin A v obliki betakarotena, lahko pa se pohvali tudi s precejšnjim deležem vitamina B in kalija, ki je izjemno pomemben za nadzor utripa in krvnega tlaka.
Vir: Revija VIVA št. 300 - november 2018 - str. 58
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 22 Nov 2018 16:47 Naslov sporočila: |
|
|
Koromač
... izjemne zdravilne lastnosti pogosto spregledane zelenjave
Koromač je zelenjava, ki se v primerjavi z mnogimi drugimi vrstami dokaj redko znajde na našem jedilniku. Vendar pa bi bilo prav, da bi začeli v prihodnje posvečati več pozornosti tej pogosto zanemarjeni rastlini. Koromač ima namreč veliko zdravilnih lastnosti, obenem pa je v kuhinji zelo vsestransko uporaben.
Uvrščamo ga med sorodnike korenja, peteršilja in koriandra, čeprav je njegov okus zelo specifičen oziroma unikaten.
Po teksturi koromač nekoliko spominja na zeleno, njegovi listi pa so zelo uporabni tudi za dekoracijo jedi.
Zdravilne lastnosti koromača so povezane z večjimi količinami vitaminov iz skupine B in vitamina C, ki jih najdemo v njem. Poleg tega koromač vsebuje tudi veliko vlaknin, kalcija, bakra, železa, magnezija, mangana, molibdena, kalija in fosforja. Iz njega lahko med drugim pripravite solato, ga dodate sendvičem ali ga popečete na žlički olivnega olja ter začinite s soljo in poprom. Tako pripravljen koromač je lahko izvrstna alternativa krompirju.
V nadaljevanju preverite, katere zdravilne lastnosti koromača še posebej izstopajo. Morda vas bo to spodbudilo, da začnete koromač pogosteje uvrščati na svoj jedilnik.
Zdravilni vpliv koromača na srce
Med najpomembnejše zdravilne lastnosti koromača vsekakor uvrščamo njegov pozitiven vpliv na srce. To je predvsem posledica močnih antioksidantov, ki jih vsebuje koromač. Zdravilne lastnosti oziroma učinki na srce so povezani s kvercetinom in rutinom, ki pomagata preprečevati kronično vnetje. Znano pa je, da lahko prav kronično vnetje poveča tveganje za številne bolezni, seveda tudi za bolezni srca. V koromaču najdemo tudi precej vlaknin, ki so izjemno pomembne za zdrav, normalno delujoč srčno-žilni sistem. Zadosten vnos vlaknin lahko tako na primer močno zmanjša tveganje za srčni napad. Vlaknine lahko poleg tega znižujejo raven škodljivega LDL-holesterola v krvi. Izpostaviti pa je treba tudi, da je koromač dober vir kalija – minerala, ki je zelo pomemben za uravnavanje krvnega tlaka in srčnega utripa. Prehrana, ki vsebuje dovolj kalija, lahko tako zmanjša možnost za kap in srčni napad.
Preprečevanje raka in kroničnih bolezni
Poleg mnogih drugih zdravju koristnih snovi vsebuje koromač tudi fitokemikalijo, imenovano anetol. Obstajajo tudi raziskave, ki dokazujejo, da lahko omenjena snov ublaži vnetja v telesu in tako posredno celo zavre razvoj raka. Za zdaj so sicer tovrstne raziskave šele v zgodnji fazi, vendar so prvi rezultati zagotovo razveseljujoči, obenem pa še en razlog več, zakaj je smiselno pogosteje poseči po koromaču.
Krepitev imunskega sistema
V koromaču lahko najdemo precej vitamina C, kar je še eden od pomembnih razlogov za redno uživanje te zelenjave. Vitamin C opravlja v našem telesu precej pomembnih funkcij. Ena izmed njih je zagotovo krepitev imunskega sistema. Tako je vitamin C nujen za preprečevanje prehladov in gripe, pomaga pa vam tudi pri premagovanju simptomov, če je do okužbe že prišlo. Poleg tega se vitamin C uvršča med antioksidante, kar pomeni, da nevtralizira škodo, ki jo v telesu povzročajo nevarni prosti radikali in tako preprečuje oksidativni stres, zelo pomemben pa je tudi za vašo kožo in lase.
Ublažitev menstrualnih krčev oziroma bolečine
Številne ženske med menstruacijo doživljajo močne krče, ki jim povzročajo bolečine. Te bolečine so pri nekaterih ženskah sicer dokaj mile in znosne, spet pri drugih pa lahko postanejo zelo intenzivne, kar vam lahko prepreči opravljanje najosnovnejših vsakodnevnih opravil. Namesto da se v takšnih situacijah nemudoma zatečete k protibolečinskih sredstvom, lahko poskusite s koromačem. Izvlečki koromača namreč dokazano umirjajo menstrualne krče, obenem pa s tem ne tvegate pojava nezaželenih stranskih učinkov.
Pomoč pri simptomih menopavze
Koromač ni koristen le takrat, ko imate menstruacijo oziroma ko doživljate bolečine zaradi menstrualnih krčev, ampak se k njemu po pomoč pogosto zatekajo tudi ženske, ki so že v menopavzi. Gre namreč za zelenjavo, ki lahko zelo učinkovito ublaži neprijetne simptome, ki se velikokrat pojavijo v menopavzi, zato se pogosto uporablja tudi za izdelavo prehranskih dopolnil, namenjenih ženskam v omenjenem obdobju.
Učinkovitost uživanja pripravkov na osnovi koromača med menopavzo potrjujejo tudi eksperimentalne študije, hkrati pa se tudi številni znanstveniki strinjajo, da gre za varno naravno alternativo medikamentnemu spopadanju z neprijetnim simptomi menopavze. Zdravilna moč koromača je v tem primeru povezana predvsem s fitoestrogeni (tako imenovanimi rastlinskimi estrogeni), ki jih lahko v precejšnjih količinah najdemo v tej rastlini.
Več o koromaču:
https://www.bodieko.si/koromac
Vir:
https://www.bodieko.si/koromac-izjemne-zdravilne-lastnosti
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 26 Jan 2019 19:59 Naslov sporočila: |
|
|
Bulgur
… je prišel k nam iz Bližnjega vzhoda in je danes nepogrešljiva sestavina vsake zdrave kuhinje. Je odlično dietno živilo, ki lahko nadomesti riž in testenine, je dober vir proteinov, vlaknin in vitamina B, poleg tega pa ime zelo malo kalorij.
Poznali so ga že Babilonci, Hetiti in Hebrejci. Leta 2 800 pr. n. št. ga je kitajski cesar Shen Nung označil kot eno od petih svetih živil poleg riža, prosa, ječmena in soje.
Narejen je iz durum pšenice s posebnim postopkom parjenja, sušenja in drobljenja. Zaradi takšnega postopka ohrani večino hranljivih snovi. Ker je odporen na plesen in druge bolezni žit, je mnogo obstojnejši in ga lahko hranimo dalj časa.
Ponekod na Vzhodu še danes uporabljajo starodavni postopek za pripravo – pšenico prevrejo v velikih posodah, dokler ni popolnoma skuhana, nato jo razprostrejo na ravnih strehah hiš in pustijo sušiti na soncu. Posušeno olupijo in zdrobijo.
Okusen vir zdravja
Bulgur ima veliko manj kalorij kot riž, a je bogat vir proteinov, mineralov in vlaknin. Prav zaradi slednjih je odličen tudi za prebavo. Ena skodelica bulgurja vsebuje 8,19 g vlaknin, kar je 32,8 % priporočenega dnevnega vnosa.
Nekatere raziskave so pokazale, da preprečuje nastanek žolčnih kamnov, ter da učinkovito znižuje trigliceride – nezdrave maščobe v krvi. Pomaga tudi zmanjšati simptome divertikularne bolezni, bolezni, ki jo povzročajo divertikli in zaradi katerih lahko pride do nastanka ognojkov in razpok v debelem črevesu.
Je tudi dober vir mangana, ki podpira strjevanje krvi in gradnjo kosti, deluje pri presnovi sladkorja in proti vnetjem. V neki raziskavi je bilo odkrito, da so imele ženske z osteoporozo znatno nižjo vrednost mangana v krvi v primerjavi z zdravimi.
Nasveti za pripravo
Bulgur je hitro pripravljeno živilo, včasih kuhanje niti ni potrebno. Kuhamo ga približno 15 minut in nato pustimo, da se še nekaj časa namaka. Za hladne solate pa lahko bulgur le namakamo. Prelijemo ga z vrelo vodo (razmerje 3:1) in pustimo 30 do 40 minut. Odvisno od tega, kakšno konsistenco želimo.
V mediteranski kuhinji se bulgur uporablja podobno kot riž. Pravzaprav lahko bulgur odlično nadomesti riž v večini receptov. Odlično nadomesti tudi testenine in, zaradi velike vsebnosti proteinov, meso.
Vir:
https://www.aktivni.si/prehrana/zdrava-prehrana/bulgur-odlicno-dietno-zivilo/
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 26 Jan 2019 20:03 Naslov sporočila: |
|
|
Amarant
… je pravo žito za moč.
Med Inki in Azteki je veljal za pomembno hranilno snov, vse več privržencev zdrave kuhinje pa ima tudi v današnjih časih.
Številne znanstvene študije dokazujejo izjemno hranilno vrednost amaranta. Mala zrnca spodbujajo duševno in telesno zmogljivost, izboljšujejo razpoloženje in celo zaustavljajo proces staranja. Poleg tega amarant ne vsebuje glutena in je dobra alternativa za ljudi s celiakijo.
Vitki z amarantom
Pripravlja se podobno kot ajda, je pa delež ogljikovih hidratov v njem bistveno manjši kot pri drugih žitih (56 g), pa še ti so lažje prebavljivi in počasi dvigujejo raven krvnega sladkorja.
Amarant vsebuje velik delež balastnih snovi, ki lepo nasitijo in so dobre za zdravo črevesje.
Amarant je super živilo
• Kalorije: 100 g surovega amaranta ima približno 365 kalorij – približno toliko kot enaka količina kvinoje ali ajde.
• Balastne snovi: amarant vsebuje zelo veliko balastnih snovi. V 100 g zrnc jih je kar celih 7 g.
• Beljakovine: v 100 g amaranta je kar 14 g beljakovin. Še posebej prepričljiv je visok delež pomembnih aminokislin lizina in metioninov.
• Maščobe: v 100 g amaranta je zgolj 7 g maščob, in še to predvsem esencialni maščobni kislini linolna in linolenska kislina.
• Mineralne snovi: v tem inkovskem žitu boste našli magnezij, kalcij, kalij in železo. Visok delež kalcija je dober za športnike, nosečnice in vegane.
• Vitamini: žito vsebuje veliko vitaminov B1 in E.
Amarant s svojim visokim deležem hranil spodbuja dobro počutje predvsem v temačnem letnem času, ko telo samo ne zmore ustvarjati dovolj serotonina.
Prave čudeže dela tudi na koži – ta ob njegovem uživanju postane lepa in gladka. Amarant tudi upočasni njeno staranje.
Amarant ima oreškast okus, zrnca pa lahko pripravite kot prilogo zelenjavnim jedem, v juhah, v narastkih, kot osnovo za solate, jed iz ponve z zelenjavo. Dodate mu lahko ostre začimbe ali sladkor.
Če ga želite uživati toplega, zrnca najprej oplaknite pod tekočo vodo. Dodajte mu dvojno količino vode ali zelenjavne juhe, ga zavrite in ga 15 do 25 minut kuhajte na nizki temperaturi.
Surovega lahko zmeljete in ga potresete po sadnem misliju in dodate še malo tekočine. Pomembno: po jedi popijte najmanj 2 kozarca vode!
Vir:
https://www.aktivni.si/prehrana/amarant-cudezno-orozje-v-kuhinji/
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 26 Jan 2019 20:15 Naslov sporočila: |
|
|
KVINOJA
Živilo starodavnih Inkov v sebi skriva številne zdravju koristne učinkovine, poleg tega pa je tudi okusna, lahka in hitro prebavljiva.
* Kvinoja vsebuje 9 esencialnih aminokislin, ki jih človeško telo vsakodnevno potrebuje, zato je popolno proteinsko živilo ter dober nadomestek za meso.
* Je bogat vir vlaknin in pospešujejo ter urejajo prebavo, nenasičene maščobne kisline pa ščitijo srce in ožilje.
* Ker ne vsebuje glutena, je primerna tudi za osebe s celiakijo ter alergijo na gluten in pšenico.
* Slovi tudi po visoki vsebnosti mineralov – železa, magnezija in fosforja ter vitaminov – vitamina B. Če imate težave z migrenami, naj kvinoja postane sestavni del vaše prehrane.
* Daje energijo, a ima nizko kalorično vrednost. 100 g kuhane kvinoje vsebuje približno 120 kalorij (pšenična moka jih ima 364), od tega je le 2 % maščob, 7 % ogljikovih hidatov, 8 % beljakovin in železa, 11 % vlaknin, 16 % magnezija in 4 % kalija.
* Vsebuje fitonutriente, ki blažijo vnetja, delujejo antialergijsko in imajo še številne druge zdravilne lastnosti. Delujejo tudi kot antioksidanti, ki ščitijo celice pred nevarnimi prostimi radikali in imajo pomembno vlogo pri preprečevanju nastanka raka.
* Kvinoja se priporoča tudi doječim materam, saj pripomore k tvorbi zdravega mleka.
* S kvinojo zlahka nadomestimo riž in kosmiče in pripravimo številne jedi. Poda se k solatam, rižotam in odlična je tudi kot sladica. Če želite dan začeti zdravo, si privoščite kvinojo.
Preden kvinojo skuhamo, jo za pol ure namočimo v hladni vodi, nato pa jo dobro speremo pod vročo tekočo vodo, da odstranimo škodljive saponine. Kvinojo nato kuhamo v rahlo soljeni vodi 10 - 15 minut, jo odcedimo in ohladimo (Kvinoja se kuha podobno kot riž - dva kozarca vode na kozarec kvinoje. Počakamo da zavre in kuhamo od 10 - 15 minut, oz. dokler se kalček ne loči od semena).
Hranilna vrednost
Kvinoja ima torej visoko vsebnost beljakovin, več kot katerakoli druga žitarica. Primerna je za vse ljudi, ne glede na starost.
Ker ne vsebuje glutena, je primerna tudi za osebe s celiakijo ter alergijo na gluten in pšenico.
Poleg beljakovin vsebuje tudi devet aminokislin, ki jih človeško telo vsakodnevno potrebuje (tudi aminokislino lizin, ki skrbi za obnovo in rast telesnih tkiv). Pomanjkanje nekaterih aminokislin je značilno za vegane in vegetarijance, zato je kvinoja dobrodošla tudi na njihovem jedilniku kot idealno nadomestilo za meso.
Slovi tudi po visoki vsebnosti mineralov, železa, magnezija in fosforja. Vegani in alergiki na mleko jo še zlasti cenijo zaradi velikih količin kalcija, ki ga v njihovi redni prehrani pogosto primanjkuje.
Za vse tiste, ki se borite z odvečnimi kilogrami, pa naj z veseljem omenim, da vsebuje občutno manj ogljikovih hidratov kot druge vrste žit.
Pozitivni učinki na telo
Zaradi vseh naštetih lastnosti kvinoja učinkuje na človeško telo zelo pozitivno. Je okusna, lahka in hitro prebavljiva hrana.
Zaradi njene sestave pomaga pri zniževanju vsebnosti holesterola v krvi in zmanjšuje verjetnost razvoja nekaterih oblik rakastih obolenj. Znižuje visok krvni tlak, spodbuja obnovo tkiv, preprečuje različne vnetne procese in pomaga pri tvorbi nevronov. Predvsem pa se uživanje kvinoje priporoča doječim materam, saj pripomore k tvorbi zdravega mleka.
Človeškemu telesu daje energijo in moč, vlaknine pospešujejo in urejajo prebavo, nenasičene maščobne kisline pa ščitijo srce in ožilje. Visoka vsebnost aminokislin pomaga tudi pri obnavljanju poškodovanih las.
Vir:
https://www.aktivni.si/prehrana/zdrava-prehrana/poznate-vse-zdravilne-ucinke-kvinoje/
https://www.aktivni.si/prehrana/zdrava-prehrana/kvinoja-in-njeni-pozitivni-ucinki-na-telo/
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 10 Mar 2019 19:10 Naslov sporočila: |
|
|
Smuti, ki lahko nadomesti zajtrk, kosilo in večerjo
Gre za kombinacijo zdravja, kot je nismo vajeni. Napitek vsebuje namreč vse snovi, ki jih naše telo potrebuje, hkrati pa še pospešuje prebavo, čisti telo in nam pomaga pri kurjenju odvečne telesne maščobe.
Sestavine:
• 1 zmrznjena banana
• 1 žlica nesladkanega kakava v prahu
• 1/2 zrelega avokada
• 1/2 skodelice (zmrznjenih) malin ali borovnic
• 2 dcl kokosovega ali mandljevega mleka
Priprava:
Za pripravo tega napitka potrebujemo zmrznjene banane. Zelo pomembno je, da banan ne lupimo, ker bodo oksidirale. Če zamrznemo cele banane, jih lahko imamo v zamrzovalniku tudi nekaj mesecev.
Za en obrok potrebujemo eno banano. 10 minut jo pustimo na sobni temperaturi, da se malo odtali, nato jo olupimo. Banane je potrebno zamrzniti zaradi boljšega in kremastega okusa ter teksture, ki je podobna sladoledu. Ta nam daje občutek sitosti in po samo enem kozarcu se nam bo zdelo, kot da smo pojedli obilno kosilo.
Seveda lahko uporabimo tudi sveže banane, a vsekakor se splača primerjati okuse.
Banano razrežemo na manjše kose, dodamo žlico nesladkanega kakava v prahu, pol avokada, maline (lahko so tudi zamrznjene) in kokosovo/mandljevo mleko. Vse skupaj dobro zmešamo (vsaj 3 minute), da dobimo gladko snov. Po okusu lahko dodamo žlico medu, da bo napitek slajši (če si ne želimo zaužiti dodatnih kalorij, pa namesto medu uporabimo za noževo konico stevie).
Vir:
http://www.vemkajjem.si/default.asp?opt=1&id=5390
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 11 Mar 2019 19:12 Naslov sporočila: |
|
|
Katero naravno sladilo izbrati?
Naravna sladila so zdravi nadomestek vsesplošno razširjenemu belemu sladkorju, ki ga poznamo tudi pod imenom "bela smrt". Naravna sladila so v primerjavi z belim sladkorjem bolj bogata s hranljivimi snovmi, saj niso tako predelana, imajo manjšo energijsko vrednost, nizek glikemični indeks, imajo manj kalorij in ne povzročajo učinka odvisnosti.
Stevia
... je južnoameriška rastlina, ki so jo uporabljala indijanska plemena kot sladilo za hrano in pijačo. Listi stevie imajo sladek okus in zato se posušeni in mleti listi lahko uporabljajo kot sladilo. Stevia je primerna tudi za diabetike. Glikozidi stevije zmanjšajo občutek lakote in zato regulirajo telesno težo. Poleg tega regulirajo krvni pritisk, pomagajo pri težavah s kožo, imajo antivirusno in baktericidno delovanje ter zmanjšujejo nastanek zobnega kariesa.
Kokosov sladkor
... se pridobiva s iz svežega nektarja sladkih vodenih cvetov z vrha kokosove palme po tradicionalnem načinu proizvodnje v Indoneziji. Vsebuje nekatere minerale, kot so železo, cink, kalcij in kalij, poleg tega pa vsebuje tudi inulin, ki zaradi svoje slabe topnosti v vodi upočasnjuje absorbcijo glukoze. Ker ima minimalen vpliv na dvig krvnega sladkorja, je primeren za sladkorne bolnike.
Eritritol
... poznan tudi kot Sukrin, je naravno sladilo, ki je po izgledu in okusu zelo podobno belemu sladkorju in ima 0 kalorij ter glikemični indeks 0. Pridobljen je z naravnim postopkom fermentacije glukoze in je primeren za vse tiste, ki si želijo zmanjšati vnos ogljikovih hidratov ali izgubiti odvečne kilograme, prav tako pa je primeren za diabetike.
Eritritol rjavi
... poznan tudi kot Sukrin Gold, je naravno sladilo, ki je po izgledu in okusu zelo podobno rjavemu sladkorju in ima 0 kalorij ter glikemični indeks 0. Pridobljen je z naravnim postopkom fermentacije glukoze in je primeren za vse tiste, ki si želijo zmanjšati vnos ogljikovih hidratov ali izgubiti odvečne kilograme, prav tako pa je primeren za diabetike.
Javorjev sirup
... so uporabljali že Indijanci in druga ameriška plemena v severovzhodnih predelih Združenih držav Amerike in iz jugovzhodne Kanade. Sprva so uporabljali javorjev sok, potem pa so ga začeli predelovati v sirup. Pravi javorjev sirup ima več hranilnih snovi v primerjavi z medom in vsebuje kar 54 antioksidantov, ki zavirajo in preprečujejo razvoj prostih radikalov, ki povzročajo raka ali diabetes. Visoka vsebnost cinka in mangana pa skrbita za zdravo srce in krepi imunski sistem.
Rižev sirup
... se proizvaja s kuhanjem riževe moke ali riževega škroba z encimi. Je tekoč in zelo sladkega okusa. Vsebuje veliko mineralnih snovi (kalcij, kalij, magnezij, fosfor ...), ne vsebuje pa glutena in fruktoze.
Agavin sirup
... je postal priljubljen v zadnjih letih, razlog pa je ta, da ima močen sladek okus in ga zato uporabimo v manjših količinah v primerjavi s sladkorjem. Dobiva se iz različnih vrst rastline agave, najpogosteje pa iz modre agave, ki raste v Mehiki in Južni Ameriki, njen nektar pa je slajši od medu in manj viskozen. Ima nevtralen okus, zato se ga lahko uporablja pri pripravi skoraj vseh jedi.
Yacon
... je sladki prebiotik, ki se dobiva iz gomolja rastline yacon, ki uspeva v Andih. Gomolje poberejo iz zemlje, jih posušijo, razrežejo in pazljivo zmeljejo v prah, ali pa iz njih iztisnejo sirup. Velik del gomolja yacon sestavlja vlaknina inulin, ki jo naše telo težko presnavlja in nima učinka na porast sladkorja v krvi, zato je primeren za diabetike. Ima prebiotično delovanje, ker spodbuja rast koristnih bakterij v črevesju. Yacon lahko uživajo tudi tisti, ki se borijo s kandido.
Lucuma
... je eksotičen nenavaden sadež z drevesa, ki najbolje uspeva visoko v Andih na nadmorski višini med 1000 in 2400 m. Rumena sredica sadeža je sladka in bogata s karoteni, med katerimi je tudi beta karoten, močan antioksidant, ki zmanjšuje tveganje za nastanek bolezni ter krepi imunski sistem.
Ksilitol ali brezovo sladilo
... ima precej podoben (sladek) okus kot sladkor. Dobiva se iz vlaken lubja brez, vsebujejo ga tudi koruza, slive, jagode in maline. Ima 0 kalorij, zato je odličen za diabetike in tiste, ki se želijo znebiti odvečnih kilogramov. Preprečuje razvoj škodljivih bakterij v ustni votlini, jih ščiti, prispeva k njihovi obnovi in oskrbi z minerali.
Vir:
https://www.malinca.si/blog/katero-naravno-sladilo-izbrati/?emqc=08306d4c86b37dce60bfddd332ab36b7
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 14 Maj 2019 21:01 Naslov sporočila: |
|
|
Kakav blaži akutni in kronični kašelj
Ste vedeli, da kakav blaži akutni in kronični kašelj? Tako je pokazala raziskava, v katero je bilo vključenih 300 ljudi z vztrajnim kašljem. Raziskovalci so jim dvakrat na dan dva tedna dajali teobromin, aktivno snov iz kakava. Kar 60 odstotkov sodelujočih je po poskusu poročalo o znatnem izboljšanju in umiritvi kašlja. Že prejšnje raziskave so pokazale, da teobromin umirja refleks kašljanja. Torej si lahko proti kašlju pomagate z enim ali dvema rebrcema čokolade na dan, najbolje temne, lahko pa tudi mlečne.
Vir: Revija VIVA, maj 2019, št. 306 – str. 62
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 16 Maj 2019 21:59 Naslov sporočila: |
|
|
Želite živeti dlje? Jejte sir!
Uživanje sira več kot dvakrat na dan zmanjšuje tveganje za možgansko kap in srčne bolezni.
Uživanje sira pomaga zmanjševati tveganje za možgansko kap in bolezni srca, kaže najnovejša kanadska raziskava, objavljena v strokovni reviji Lancet.
Analiza prehranskih navad več kot 130 tisoč ljudi iz 21 držav, starih med 35 in 70 let, je pokazala, da uživanje sira več kot dvakrat na dan zmanjšuje tveganje za možgansko kap in srčne bolezni. Enako pozitiven učinek na zdravje je izkazal tudi jogurt.
Nekateri siri, kot so grojer, gavda, parmezan in čedar, vsebujejo snovi, imenovane butirati, ki podpirajo presnovo, kar pripomore k zmanjševanju telesne teže. Med uživanjem sira bakterije v črevesju spodbujajo večje izločanje butiratov.
Prav tako butirati pomagajo pri preprečevanju raka debelega črevesa, saj ščitijo celice črevesja. Sir je ob tem bogat vir beljakovin in kalcija, ki sodeluje pri gradnji mišične mase, v tem smislu pa sta posebej koristni rikota in sirotka, objavlja ameriški zdravstveni portal Rare.
Vir: Revija VIVA, maj 2019, št. 306 – str. 62
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 16 Maj 2019 22:09 Naslov sporočila: |
|
|
Gobe za boljši spomin
Seniorji, ki so pojedli več kot dve porciji gob na teden, so za 50 odstotkov zmanjšali tveganje za razvoj blagega kognitivnega deficita.
Skupina singapurskih znanstvenikov je šest let raziskovala vpliv uživanja gob na možgane starejših ljudi. V raziskavi je sodelovalo več kot 600 ljudi, starih 60 let in več let.
Seniorji, ki so pojedli več kot dve porciji gob na teden, so za 50 odstotkov zmanjšali tveganje za razvoj blagega kognitivnega deficita, za katerega je značilna pozabljivost, pa tudi motnje v govoru, pozornosti in orientaciji v prostoru. Čeprav so simptomi blagi, pomembno vplivajo na vsakodnevne dejavnosti ljudi. Blagi kognitivni deficit pogosto napoveduje razvoj demence, zlasti Alzheimerjevo bolezen. V letu dni jo razvije 15 odstotkov ljudi z blagim kognitivnim deficitom in kar 80 odstotkov v približno šestih letih.
V raziskavi so proučevali šest vrst gob, ki jih uživajo v Singapuru, ki pa so običajne tudi v naši domači kuhinji. Gre za šampinjone, bukove ostrigarje, šitake in zimsko panjevko, bodisi v sveži, sušeni, bodisi konzervirani obliki. Izkazalo se je, da blagodejen vpliv na možgane zagotavlja ena do dve porciji gob na teden, oziroma 300 g pripravljenih gob na teden, a znanstveniki sporočajo, da že manjša količina gob pozitivno vpliva na možgane, zato bi morali starejši ljudje gobe pogosteje uvrščati na svoj jedilnik.
Vir: Revija VIVA, maj 2019, št. 306 – str. 62
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 31 Maj 2019 20:02 Naslov sporočila: |
|
|
Zrna kave vsebujejo obilico antioksidantov, ki so zaslužni za zdravilne učinke kave
Kava je kot zdravilna hrana
… zmanjšuje tveganje za sladkorno bolezen, parkinsonovo bolezen in raka na debelem črevesu, priporočljivo jo je popiti po več skodelic na dan
Ljubitelji kave, pozor! Pitje kave, ki velja za eno najbolj priljubljenih in najbolj razširjenih navad na svetu, se je izkazalo tudi za koristno in zdravilno. Dolgoletne študije o učinkih kave oziroma kofeina namreč kažejo njene številne blagodejne in zdravilne učinke na človekov organizem. Ne samo, da nas kava psihično zbudi in nam dvigne razpoloženje ter koncentracijo, med drugim lahko tudi zmanjša tveganje za sladkorno bolezen, parkinsonovo bolezen in raka na debelem črevesu. Za prave navdušence pa še to – več kave spijete, bolj zdravilno učinkuje.
Harvardski raziskovalci so 18 let preučevali zbrane podatke 126.000 ljudi in na njihovi podlagi ugotovili, da šest ali več skodelic kave s kofeinom zniža možno tveganje za sladkorno bolezen pri moških za 54 % in pri ženskah za 30 % v primerjavi z ljudmi, ki se kavi izogibajo. Raziskovalci seveda dodajajo, da so – preden za to, da se nekdo izogne sladkorni bolezni, priporočijo večje količine kave – potrebne še nove raziskave. Vendar je podobne preventivne učinke kave pokazala tudi študija nizozemskih raziskovalcev, ki je bila objavljena pred nekaj leti. Poleg tega pa se je v zadnjih desetletjih približno 19.000 študij ukvarjalo z učinkom kave na zdravje in večina študij kaže, da je za zdravega človeka (razen v izjemnih primerih in pri preveč občutljivih ljudeh) kava s kofeinom veliko bolj zdravju prijazna kot škodljiva ter ji pripisujejo – še posebno, če jo zaužijemo v večjih količinah – vlogo nekakšne ''zdravilne hrane''.
Poleg že poznanih pozitivnih psihičnih učinkov kofeina pa njegovo redno uživanje izboljša tudi fizično vzdržljivost športnikov. Kofein v kavi ali zaužit v drugih oblikah se je znašel celo na seznamu spornih snovi olimpijskega komiteja in ga atleti lahko uživajo le v majhnih in strogo določenih količinah. Uživanje kofeina ima namreč pri športnikih, ki redno in naporno vadijo vsak dan, večji učinek kot ga ima pri rekreativnih športnikih.
Prav tako naj bi kofein pozitivno vplival na depresijo in tesnobnost, vendar natančnejše raziskave o vplivu in možni povezavi še potekajo.
Tudi glavobol je mogoče olajšati s pomočjo kave, njena učinkovitost pa je še posebno izrazita pri migrenskem glavobolu; manj znan je podatek, da nekatera zdravila proti glavobolu vsebujejo tudi do 120 miligramov kofeina.
Še nekaj podatkov: več študij nakazuje, da je med ljudmi, ki redno pijejo kavo s kofeinom, za 80 % manjša možnost za razvoj parkinsove bolezni. Večje količine kave spijemo, manjše je tveganje. To je tudi razlog, da so pri zdravljenju parkinsonove bolezni začeli razvijati zdravila z vsebnostjo, derivata, ki temelji na kofeinu. V primerjavi s tistimi, ki ne pijejo kave, naj bi najmanj 2 skodelici kave na dan za 25 % znižali tveganje za raka na debelem črevesu, za 80 % tveganje za cirozo jeter in prepolovili možnost za nastanek žolčnih kamnov. Priznana pa je pozitivna vloga kofeina pri ljudeh, ki trpijo za astmo, saj ta pomaga tudi v primeru astmatičnega napada, če bolniku niso dostopna zdravila.
Kavi pripisujejo tudi moč, da naj bi blažila škodljive učinke nezdravih navad. Študije kažejo, da imajo ljudje, ki uživajo alkohol in kadijo ter ob tem redno uživajo večje količine kave, manj težav s srčnimi obolenji in jetri v primerjavi s populacijo z enakim vedenjskim vzorcem, ki pa se kavi izogiba.
Zrna kave vsebujejo obilico antioksidantov in nekateri izmed njih postanejo zelo močni med procesom praženja, prav to pa naj bi bil po mnenju raziskovalcev razlog za naštete zdravilne učinke, ki se skrivajo v kavi. Skratka, skodelice kave naj ne spremlja slaba vest, saj je nesporno vsaj dejstvo, da večina raziskav ne kaže škodljivih učinkov kave na večino zdravih ljudi.
Vir: Nedeljski dnevnik
-----------
Še dve povezavi v zvezi s kavo:
Resnica o kavi:
https://www.virmodrosti.com/prehrana/kava-in-nase-zdravje-kaksna-je-resnica/
Kava koristi zdravju
https://www.kalcek.si/kava-koristi-za-zdravje-ekoloska-kava.html
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 18 Jul 2019 19:21 Naslov sporočila: |
|
|
S pravo hrano do zdravja
Alergije
Mnogi trpijo zaradi različnih alergij, ki se kažejo kot solzne in pekoče oči, izcedek iz nosu, kihanje, zamašen nos, težave z dihanjem in tudi izpuščaji. Zanje je priporočljivo uživanje hrane z malo maščobe ter veliko sadja in zelenjave, ki ju povezujejo z zdravjem dihal. Amarant, avokado, kvinoja in sončnična semena so odličen vir magnezija, ki pomaga pljučem, da se sprostijo, in blaži vnetja.
Flavonoid kvercetin (najdemo ga v češnjah, jabolkih, jagodičevju in rdeči čebuli) pa zmanjšuje izločanje histamina.
Ekcemi
... so nenalezljive vnetne spremembe na koži, ki povzročajo srbenje, luskavost, suhost in pogosto tudi pordelost. Uvodne študije kažejo, da betakaroten (korenček, mango, sladki krompir, špinača) kožo varuje pred škodo, ki jo povzročajo prosti radikali. Živila, bogata z esencialnimi maščobnimi kislinami (laneno seme, mastne ribe, rastlinska olja), blažijo otekanje, saj pomagajo pri izločanju hormonu podobnih snovi, ki zmanjšujejo vnetje. Pri nekaterih ljudeh z ekcemi so opazili pomanjkljivosti v imunskem sistemu, zato je priporočljivo, da uživajo živila za krepitev odpornosti, ki vsebujejo cink (fižol, perutnina, polnovredna žita, semena) ter vitamina C in E (avokado, brokoli, paradižnikov sok, sončnična semena).
Krčne žile
Vrsta flavonoidov (agrumi, grozdje, jabolko, jagodičevje, polnovredna žita) krepi vensko strukturo, saj zmanjšuje krhkost krvnih žil in njihovo puščanje. Prehranske vlaknine (granatno jabolko, leča, rdeča pesa, šparglji) skrbijo za urejeno prebavo in manjšajo napenjanje, kar je pomembno, saj to poveča abdominalni pritisk in prepreči pretok krvi iz nog. Raziskovalci menijo, da antioksidantske taninske spojine (jagodičevje) prispevajo k zdravju ven, saj so del celične opne, ki jo varujejo pred škodljivimi prostimi radikali.
Migrena
Klasično znamenje migrene je močen kljuvajoč glavobol, ki se po navadi začne ob enem od očes ali senc. Migrensko bolečino blaži uživanje živil, bogatih z magnezijem (amarant, avokado, riž, zimska buča). Nekateri bolniki z migreno imajo nizko raven energije, kar izboljšuje riboflavin (gobe, kvinoja, perutnina), ki sprošča energijo iz ogljikovih hidratov in sodeluje pri tvorbi rdečih krvničk. Pri obvladovanju migrene in zmanjšanju vnetja pomaga tudi prehrana, bogata z maščobnimi kislinami omega 3, slabost pa blaži hrana, začinjena z ingverjem, ki odpravlja želodčne težave.
Vir:
http://novice.najdi.si/predogled/novica/89ff7fad48835e7311a4f39e97d96924/Svet24-si/Lepota-in-zdravje/Koren%C4%8Dek-za-ekceme-ter-gobe-in-ri%C5%BE-za-migrene
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Bucka Administrator foruma
Pridružen/-a: 24.09. 2011, 17:48 Prispevkov: 25614 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: 18 Jul 2019 19:41 Naslov sporočila: |
|
|
Jabolčni kis pred spanjem vam bo dramatično spremenil življenje
Samo požirek jabolčnega kisa pred spanjem je lahko zdravilo, hrana in pripomoček za hujšanje.
Slednje je velik hit med slavnimi Američani.
O zdravilnih učinkih jabolčnega kisa smo že velikokrat pisali. Bogat je z vitamini B1, B2, A in E, med minerali pa izstopata kalij in magnezij.
Z jabolčnim kisom je mogoče odpraviti težave s sladkorno, vnetim grlom, prebavnimi motnjami, slabim zadahom, celo raka je mogoče pozdraviti, o pravem čudežu pa po internetu poroča veliko navdušencev, ki so v samo nekaj dneh vidno shujšali in to prav z jabolčnim kisom.
Ocetna kislina je glavna aktivna sestavina jabolčnega kisa. Ima anti-glikemični učinek in pomaga ljudem, ki trpijo zaradi sladkorne bolezni, stimulira prebavo škroba in zavlačuje praznjenje želodca. Tako imate dlje časa občutek sitosti.
Raziskave so potrdile, da jabolčni kis v samo nekaj minutah za 4 do 8 odstotkov zmanjša količino sladkorja v krvi. Poleg tega prepreči nastanek novih maščobnih blazinic okrog trebuha in pospešuje njihovo izgorevanje.
Jabolčni kis prav tako znižuje število trigliceridov, znižuje koncentracijo glukoze in inzulina ...
Redno uživanje preprečuje prenajedanje, omejuje apetit, veliko pektina v kisu pa v možganih sproža občutek lagodja. Tisti, ki so namesto večerje pili jabolčni kis, so v samo nekaj tednih shujšali za 10 in več kilogramov.
Kako jabolčni kis spremeniti v idealno shujševalno kuro?
Če se odločite za dieto z jabolčnim kisom, potem se morate odpovedati večerjam. Namesto te popijte 2 žlici jabolčnega kisa in pojejte pol rezine sira.
Velja pa dodatno izpostaviti še to: eksperimenti, ki so jih delali na podganah, so pokazali, da je mogoče z jabolčnim kisom v celoti pozdraviti raka.
Pri ljudeh ta teza še ni potrjena, a naj vas to ne odvrne, saj ima jabolčni kis dovolj drugih zdravilnih učinkov.
Vir:
http://novice.najdi.si/predogled/novica/530ef82f6fad10a8effa777f5325097f/Vem-kaj-jem-RSS/Lepota-in-zdravje/Jabol%C4%8Dni-kis-pred-spanjem-vam-bo-dramati%C4%8Dno-spremenil-%C5%BEivljenje
LP Bučka _________________ O tem, kaj človek v bistvu je,
ni treba v dvomu biti:
V dejanjih bistvo kaže se,
kjer se ne da ga skriti!
(Ljuba Žerovc) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|